Нови албум певачице Бијонсе „Каубој Картер“ освојио је награду као најбоља плоча године и то је једна од ретких категорија у додели овог признања у коме до сада није била прва и најбоља. Она је, иначе, поп звезда са највише освојених „Греми“ награда у историји. Пре ње су биле само три црнкиње које су тај, најважнији, трофеј у музичкој индустрији Америке добиле: Витни Хјустон, Натали Кол и Лорин Хил која је пре четврт века била последња. Награду су јој уручили ватрогасци из Лос Анђелеса као одавање почасти херојима ватрених стихија које су недавно опустошиле Калифорнију. Поред тога, Бијонсе се уписала у историју и као прва афроамеричка певачица чија плоча је проглашена и најбољим албумом кантри музике! Тај „Греми“ уручила јој је славна колегиница Тејлор Свифт.
Кендрик Ламар је освојио награде за песму и снимак године са својом нумером „Не попут нас“, односећи две од најпрестижнијих награда те вечери. Певач „Викенд“ је очигледно изгладио свој однос са Сниматељском академијом САД која награде додељује, а коју је претходних година снажно критиковао због корупције. У међувремену је Академија примила много чланова како би допринела различитости свог бирачког тела. Викенд је извео уживо своје две нове песме „Плачи због мене“ и „Безвремено“.
За најбољу нову уметницу проглашена је Чапел Роан која се у говору обратила моћним музичким кућама молећи их да својим извођачима дају пристојну плату и здравствено осигурање и да буду третирани као „вредни радници“! Имала је неколико речи и за своје искуство током пандемије које је натерало да сада о томе говори. Роан је направила спектакуларну сценографију како би извела свој хит „Пинк пони клуб“: седела је на врху огромног ружичастог коња док су око ње играли каубоји-кловнови.
Водитељ церемоније Тревор Ноа, јужноафрички комичар, продуцент, писац, политички коментатор, глумац и водитељ, трудио се да током целог програма подсећа гледаоце на жртве калифорнијских пожара и саопштио је да су током трајања доделе гледаоци донирали седам милиона долара за помоћ погођенима утој катастрофи.
На сцени постављеној да личи на планине око Лос Анђелеса, певачица Били Ајлиш и њен брат и музички партнер Финеас извели су песму „Слични се окупљају“. Био је то један од бројних начина на које је шоу одавао почаст овом граду. „Волимо те Ел Еј“, рекла је публици звезда која је рођена и одрасла у „граду анђела“. Гледаоци су уживали и у „окупљању сличних“ који су отпевали стари хит „Волим Лос Анђелес“: на окупу су били Џон Леџенд, Сент Винсент, Шерил Кроу, Бред Пејсли и Британи Хауард.
Глумац и некадашњи репер Вил Смит представио је део програма који је одавао почаст недавно преминулом легендарном продуценту и музичару Квинсију Џонсу који је, рекао је водитељ, за својих „деведесет и једну годину живота дотакао многе друге људе и њихове животе, али мој живот је сасвим променио“:
– Ви данас не бисте ни знали ко је Вил Смит да није било Квинсија Џонса!
Почаст Џонсу одао је и супер дует: глумица и певачица Синтија Ериво за микрофоном и легендарни џезер Херби Хенкок за клавиром, а потом су им се придружили и Викенд, Стиви Вондер и други, изводећи песме посвећене Квинсију. Посебно је занимљив био наступ Џанел Моне која је одевена као Мајкл Џексон, играјући попут њега, извела једну Мајклову познату песму јер – и Мајкл Џексон је био један од пулена славног продуцента.
Поред младих снага које су освајале награде (ту је била и неизоставна и веома талентована Чарли Екс Си Екс), стара гарда је показала да без стараца не да нема ударца него нема – ничега. Шта рећи ако знамо да су уз помоћ вештачке интелигенције преостали живи чланови легендарног квартета „Битлс“ Пол Макартни и Ринго Стар оживели никада завршену песму њиховог колеге Џона Ленона коју је написао 1977. године. Ту су додали и неке звукове гитаре четвртог члана Џорџа Харисона насталих средином деведесетих, када је постојала идеја да се њих тројица окупе и сниме антологијски албум са три Ленонове песме које никада нису снимљене. „Сад и некад“ је једна од њих и управо је добила „Греми“ за најбоље извођење рок музике. Педесет и пет година након што су „Битлси“ престали да постоје. Награду је примио Шон Ленон, син Џона Ленона који је убијен у атентату 1980. године.
Шакира је награду за нојбољи албум латино-поп музике посветила „браћи и сестрама имигрантима“ док су Леди гага и Бруно Марс победили у категорији најбољег дуета-групе за извођење песме „Умри са осмехом“. Притом су на свој начин отпевали поп класик из шездесетих година прошлог века „Калифорнија сања“ групе „Мамас енд папас“. Леди гага је у свом говору подржала права трансродних особа.
Пише С. Јокановић