Затегнуто у Руанди, Бурундију, Конгу
АФРИКА КЉУЧА

Председник Републике Бурунди Еваристе Ндајишимије, који је недавно био гост Београда и чији је домаћин био председник Александар Вучић,  рекао је за Би-Би-Си да је видео „веродостојне обавештајне податке“ да Руанда планира да нападне његову земљу. Он тврди да је Руанда пре десет година већ покушала да изведе државни удар у Бурундију, „слично ономе што сада ради у ДР Конгу”.

Руанда је одмах одговорила, назвавши коментаре председника Бурундија „изненађујућим“ и инсистирајући да два суседа сарађују на безбедносним плановима за њихову заједничку границу, која је затворена више од годину дана.

Упркос обимним доказима Уједињених нација, Руанда је увек порицала да је наоружавала и подржавала побуњеничку групу М23, једну од стотину наоружаних група које се боре за контролу ретким минералима богатог региона. М23 је недавно уз руандске снаге заузела велике делове источног дела ДР Конга (Демократска Република Конго), бивше белгијске колоније.  Руанда је такође негирала везе са побуњеничком групом Ред Табара, за коју председник Ндајишимије каже да је снага слична М23 и коју подржава Руанда да дестабилизује Бурунди.

– Знамо да председник Руанде Пол Кагаме има план да нападне Бурунди. Бурунданци неће прихватити да буду убијени као што се убијају Конгоанци. Бурунданци су борци. Али сада немамо планове да нападнемо Руанду. Желимо да решимо овај проблем кроз дијалог – рекао је Ндајишимије.

У средишту Ндајишимијевог говора био је позив на мир и пуну примену споразума између две земље – мировних споразума који су потписани претходних година, али га, према Бурундију, Руанда није поштовала.

– Људе који су извршили државни удар 2015. организовала је Руанда, а онда су побегли. Руанда их је организовала – отишла је да регрутује младе људе у камп Махама. Обучавала их је, давала им оружје, финансирала их је. Ако Руанда пристане да их преда и приведе правди, проблем би био решен – нагласио је Ндајишимије и додао: – Позивамо наше суседе да поштују мировне споразуме које смо склопили. Нема потребе да идемо у рат. Желимо дијалог, али нећемо седети беспослени ако будемо нападнути.

Граница између Руанде и Бурундија остаје затворена дуго након што су побуњеници Ред Табаре извели неколико напада на тлу Бурундија. Иако је ситуација са Руандом критична, то није једини проблем Бурундија. На западу, текући сукоб у минералима богатом ДР Конгу достигао је тачку кључања са побуњеничким групама, милицијама и страним борцима који се боре за контролу над вредним ресурсима земље.

– Спољне силе су одговорне за одржавање овог сукоба. Оне не желе мир у ДР Конгу јер желе да наставе да пљачкају његове ресурсе. Криза у ДР Конгу није због људи – ради се о минералима – рекао је Ндајишимије.

 

Приредила Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању