Законом се од званичног Париза захтева извињење и „потпуна и правична надокнада за сву материјалну и моралну штету насталу француском колонизацијом“. У документу се, између осталог, наводе „злочини француске колонизације који се сматрају неприхватљивим: нуклеарна испитивања, вансудска погубљења, пракса физичких и психолошких мучења и систематско расипање богатства“. Тражи се, такође, да Француска врати сву имовину однету из Алжира, укључујући и Национални архив.
Предвиђени су и затворска казна те одузимање грађанских и политичких права за оне који „оправдавају или величају“ колонизацију. Служење тзв. Харкија, Алжираца, француским колонијалистима током рата за независност између 1954. и 1962, описано је као „велеиздаја“.
Овај документ је „суверени чин највишег реда“, изјавио је председник Националне Народне скупштине Брахим Бугали. „То је јасан сигнал да алжирско национално сећање није заборављено или отворено за расправу“, рекао је Бугали.
Закон проглашава сва колонијална злодела злочинима „без застаревања“ Посматрачи примећују да закон првенствено има снажно симболичко значење будући да проблем француске колонизације остаје главни извор напетости између Париза и Алжира.
Реакција Париза је одмах уследила. Министар спољних послова Жан-Ноел Баро назвао је закон „очигледно непријатељском иницијативом“ која „спречава обнављање француско-алжирског дијалога“ и „спокојни рад на питањима историјског сећања“.
Освајање Алжира, које је почело 1830, обележено је масовним убиствима и уништењем његових социјално-економских структура, као и масовним расељавањем. До коначног освајања 1875, Французи су убили до милион Алжираца, међу тадашњим становништвом од три милиона људи. Многи историчари сматрају да је то био геноцид.
Сузбијајући локално становништво војном силом, Француска је истовремено слала досељенике из читаве Европе, укључујући и нескривено криминалне елементе. На крају је број колонизатора достигао милион.
У октобру 2021. је у Алжиру наведено да је 5,6 милиона сународника умрло током француске колонијалне владавине. Међутим, неки историчари верују да је бројка већа од 10 милиона. Током крвавог рата за независност, према алжирским властима, погинуло је милион и по Алжираца. Француска процењује да било око пола милиона убијених.
Према усвојеном закону, Влада Алжира ће захтевати од Француске да деактивира нуклеарне полигоне. Од 1960.до 1966, Француска је спровела 17 нуклеарних испитивања на неколико места у алжирској Сахари.
Крајем новембра у главном граду Алжира одржана је конференција о колонијалним злочинима у Африци, у складу са Одлуком Скупштине Афричке уније (АУ) из фебруара 2025. Као и предлогом председника Алжира Абделмаџида Тебуна о сазивању конференције посвећене теми АУ за прошлу годину: „Правда за Африканце и људе пореклом из Африке путем репарације“.
Борислав Коркоделовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању
