Инхалација олакшава тегобе
АЛЕРГИЈЕ

Сваке године расте број оболелих од неког облика алергије чији се симптоми  могу јавити у било ком узрасту. Према статистици, више од 40 одсто или скоро сваки други становник света пати од неке врсте алергије, а карактеристично је да се управо током пролећа интензивирају проблеми, како код особа које већ годинама имају ове симптоме, тако и оне који се први пут суочавају са њима.

Алергијске реакције представљају сложен проблем који захтева  дугорочну стратегију приступа, што подразумева јачање одбрамбених снага  организма кроз правилну исхрану, подршку имунолошком систему и побољшање функције коже. Управо због тога алерголози саветују да се на време треба припремити и почети терапију пре периода када се очекује појава симптома, али како то често није случај, многи ће затражтити помоћ тек када су тегобе већ изражене.

Сезона цветања дрвећа, трава и корова доводи до испуштања спора које изазивају алергијски ринитис или поленску грозницу, која проузрукује отежано дисање и значајно ремети свакодневне активности.  Остали симптоми који указују на алергију су кијавица, свраб и копривњача, кожни екцеми, сузење очију и цурење из носа, а поред лечења, по препоруци лекара би требало примењивати и инхалацију која може умногоме да помогне код ублажавања тегоба и ослобађања дисајних путева.

У кућним условима

Инхалација се код куће може обављати помоћу апарата, електричног инхалатора или само уз помоћ посуде са загрејаном водом. Електрични инхалатор који се може купити у апотеци сачињен је од компресора и посуде за инхалацију. Функционише тако што се  у компресор стави садржај који се  претвара у пару и удише преко маске. Када се течност потроши апарат обавезно треба опрати после сваке употребе да би се спречио развој гљивица и бактерија.

Уколико неко нема електрични инхалатор можете се инхалирати и помоћу паре која се ствара из кључале воде. Након врења, воду треба пресути у ширу чинију уз додатак препорученог биља или тинктура. Затим се треба прекрити тканином или пешкиром преко главе и са затвореним очима се приближити води, али никако превише да не би дошло до опекотина, иритације коже и капилара. Такође, мора се пазити и на време инхалирања, јер је за полако удисање испарења за одрасле довољно 10 до 15 минута, а деци се саветује три до пет минута. Поступак треба понављати два до три пута дневно, најбоље ујутру и увече, док се не осети побољшање.

Лековито биље

За третман лековитим биљем је потребно само два до четири децилитара или пола литре воде коју треба загрејати до тачке кључања. Затим ставити, по избору, три капи етеричног уља, од жалфије, еукалиптуса, метвице, лаванде или оригана или неког другог лековитог биља. Важно је знати да се са капима не сме претеривати јер у том случају инхалација може да доведе до претераног исушивања и иритације слузнице, уз напомену да пешкир не треба да буде сасвим затворен због могућих опекотина.

 

Приредила Наташа Ускоковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању