За разлику од женског, о мушком климаксу се ретко говори и мало тога зна, па је једна од трибина „На кафи са психологом“ коју је у Београду водио наш познати психолог и новинар Драган Илић била посвећена управо том осетљивом периоду у животу мушкараца. О томе како препознати и носити се са проблемима у андропаузи говорили су проф. др Јелена Врањешевић, психолошкиња из Одељења за педагогију Филозофског факултета у Београду, проф. др сци Александар Милошевић, уролог и сексолог, и Иван Станковић оснивач и власник агенције „Communis“.
Драган Илић је на почетку истакао да је андропауза можда највећа енигма јер с једне стране долази код мушкараца у време када се суочавају са чињеницом да губе снагу а да су на половини или су тек прешли половину животног пута. За разлику од женског климакса где се већ зна физиолошка основа и шта се тада дешава са хормонима и телом, код мушкараца се још увек не зна тачно да ли се ради о неком психолошком конструкту или се заиста ради о физиолошком стању. Како се животни век жена и мушкараца све више продужава, очигледано је да ће се се све дуже живети баш у овом животном периоду, па је питање да ли је то једна нормалана развојна фаза у животу мушкарца, као што је рецимо адолесценција, или андропауза има неке своје специфичности.
На почетку трибине је проф. др Јелена Врањешевић одговорила на питање да ли феномен андропаузе заиста постоји у психолошком смислу, да ли психологија познаје ту развојну фазу и како је дефинише?
– Ја бих рекла да је препознаје и да је то дефинитивно период када се дешавају различите физиолошке, телесне и ендокринолошке промене, с тим што начин на које се оне тумаче зависи од различите културе и одређеног друштва. Скоро два века уназад је ова фаза прво третирана као болест, па су и те телесне промене третиране као нека врста болести, а онда као период у коме доминирају телесне, физиолошке и ендокринолошке промене које се свакако разликују од промена код жена. Дакле, успостављена је дихотомија (подељеност) између менопаузе и андропаузе, да би сада доминирало схватање да је то пре свега психолошки феномен, односно да се поклапа са оним што се зове „криза средњег доба“. Психолошки проблеми који се јављају у андропаузи су немогућност мушкараца да се прилагоде на новонастале промене тако да она дефинитивно није мит. А како ће се тумачити и како ће се мушкарци носити са тим проблемом зависи у великој мери и од друштва.
Како је претпостака и да многи мушкарци у време када осећају да губе физичку и сексуалну моћ посежу за чувеним плавим пилулама, питање за професора Милошевића је било да ли је то решење, али и колико је психолшка или пак физиолошка основа андропаузе кључна?
Пише Наташа Ускоковић
Фото Марко Рисовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању