Најгора глад икад виђена
АПЕЛ УН ЗА СУДАН

Званичници Уједињених нација (УН) су апеловали на донаторе да издвоје  6 милијарди долара за Судан ове године, како би помогли у ублажавању, како су рекли, најгоре хуманитарне катастрофе у светској историји и масовног расељавања људи изазваних грађанским ратом.

Овај апел УН за Судан представља повећање од више од 40 одсто у односу на прошлогодишњу суму за помоћ овој афричкој држави, а долази у време када су буџети за помоћ широм света под великим знаком питања, делом због замрзавања финансирања које је у јануару најавио, и већ спроводи у дело, амерички председник Доналд Трамп.

УН кажу да су средства потребна јер се 22-месечном рату између суданске војске и паравојних Снага за брзу подршку (РСФ) не назире крај. Напротив, док ово читате, сукоби су толико ескалирали да је ФАО (агенција УН за храну) била принуђена да обустави рад на терену. РСФ су  већ раселиле петину становништва и изазвале  масовну глад међу око половине Суданаца. Нема прецизних података, али од априла 2023. године када је почео рат у Судану, живот је изгубило најмање 130.000 цивила.

Шефица ФАО Синди Мекејн, разговарајући са дипломатама у Женеви путем видео везе, рекла је: „Судан је сада епицентар највеће и најтеже несташице хране коју је свет икада видео.“

Она није изнела тачне цифре, али укупна популација Судана тренутно износи око 48 милиона људи. Међу историјским несташицама хране у свету, глад у Бенгалу 1943. однела је између два и три милиона живота, док се верује да је Велика кинеска глад 1959–1961. убила неколико милиона људи.

Услови за масовну глад пријављени су на најмање пет локација у Судану, укључујући избегличке кампове у Дарфуру, наводи се у саопштењу УН, а очекује се да ће се ситуација погоршати како се борбе настављају и основне услуге становништву падају једна за другом као домине..

Ово је хуманитарна криза која је заиста без преседана по својим размерама и озбиљности и захтева одговор без преседана по својим размерама и намерама рекао је координатор за хитну помоћ УН Том Флечер.

Камп у Дарфуру, већ дом за 500.000 људи, групе за помоћ процењују да је у међувремену можда нарастао на скоро милион људи и да је то прво место где је у Судану проглашена глад прошлог августа.

Иако неке хуманитарне агенције кажу да су добиле изузеће од Вашингтона за пружање помоћи Судану, ипак остаје неизвесност око обима помоћи за ублажавање масовне глади.

 

Приредила Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању