Шанлиурфа, провинција Турске у југоисточној Анадолији и дом значајних локалитета као што су Гобеклитепе и Карахантепе припрема се да буде домаћин ове манифестације. Конгрес ће довести у питање конвенционалне теорије о неолитском периоду са посебним фокусом на седентарни начин живота, друштвене хијерархије, идентитете, веровања и утицај окружења, као и студије из области биоархеологије, метода датирања, физичке антропологије и геоархеологије. Током ових научних сесија, научници ће се позабавити регионалним и глобалним перспективама неолита. Програм Конгреса укључиваће и комеморативне говоре у част преминулих стручњака који су спроводили археолошка ископавања у Шанлиурфи, а учесници ће имати прилику и да посете нека од неолитских налазишта у Шанлиурфи, укључујући Гобеклитепе, Карахантепе, Сајбурч, Чакмактепе и Сефертепе.
Један од пројеката који је Турску сврстао у ред водећих актера у свету неолитске археологије са ископавањима, конзерваторским напорима и научним публикацијама је Таш Тепелер (Камене хумке). Таш Тепелер се односи на регион у и око Шанлиурфе, где су веће заједнице почеле да живе заједно у неолитском добу и изградиле сталне насеобине и монументалне структуре за посебне намене. Налази из Гобеклитепеа, где су археолошки радови у оквиру пројекта Таш Тепелер прво почели, открили су да је током најранијих фаза неолита постојао веома напредан начин живота, што је променило досадашње парадигме о раним људским насељима. Са својом 12.000 година старом историјом, Гобеклитепе је једно од најранијих познатих монументалних насеља и 18. место Турске на Унесковој листи светске баштине.
Још један значајан пројекат у оквиру иницијативе Таш Тепелер је у току у Карахантепеу од 2019. године. Локалитет, на коме су стотине стубова видљиви на површини, такође је открио монументалне структуре сличне онима пронађеним у Гобеклитепеу. Сваке године Гобеклитепе и Карахантепе настављају да подстичу глобалне археолошке кругове да трагају за револуционарним открићима. Прошлог октобра, највећа позната људска статуа откривена је у Карахантепеу. Статуа, изузетан пример праисторијске уметности, јесте фигура висока 2,45 метара која седи на нечему што изгледа као клупа, за коју се верује да приказује мушкарца. Археолози су такође пронашли статуу дивље свиње у природној величини у Гебеклитепеу.
Анадолија је значајан регион који чува и носи благо многих култура, укључујући неолитска насеља, слој по слој у будућност. Да би осигурала одрживост овог богатог културног наслеђа, Турска спроводи бројна археолошка ископавања и пројекте рестаурације широм својих историјских и подводних локалитета. Док је земља била на водећој позицији у свету са 720 археолошких ископавања 2023. године, очекује се да ће ови пројекти проглашени за „златно доба турске археологије“ порасти на 750 ове године, и достићи цифру од 800 до 2026. године. Ова обимна ископавања непрестано доприносе узбудљивим открићима широм Турске.
Приредио О. Радуловић
Фотографије ТГА (Türkiye Tourism Promotion and Development Agency)
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању