У Музеју науке и технике, у необичном амбијенту галерије ,Александар Деспић“ одржана је недавно занимљива и веома посећена промоција књиге „Био једном један БИП…“, посвећена некадашњој Београдској индустрији пива, фабрици за производњу пива, кваса и сокова, коју је написао кустос овог музеја, историчар Ненад Лукић .
Ова публикација је објављена двојезично, на српском и енглеском језику, богато је илустрована, а осим великог броја докумената, табела, научних и историјских података, књига садржи и занимљиве фотографије из живота некадашњег гиганта у производњи пива. Идеја аутора била је да уз обавезне стручне податке напише књигу која ће бити занимљива и широј читалачкој публици, јер пиво је после воде и чаја треће најпопуларније пиће, и једно од најстаријих и најчешће конзумираних алкохолних пића. На примеру пива и његове потрошње, како наводи аутор, могу се видети и ефекти развоја потрошачког друштва. „Најзаслужнији за уздизање пива у једно од најомиљенијих пића Југословена био је ,,обичан човек, радник и сељак“. Побољшaњем економског и материјалног статуса, он је постао конзумент не само пива, већ и осталих поизвода широке потрошње.“, каже између осталог Лукић.
Како аутор у уводној речи наводи ,,може се рећи да је историја БИП-а историја једног индустријског гиганта који је био добар пример развоја, модернизације и успона пивараства у СФРЈ, али касније и пример пропадања многих фирми на територији данашње Републике Србије у постјугословенском времену.“
У књизи можемо наћи велики број података о историји пиварства у Београду, о првим пиварама, као што је Велика или Кнежева пивара чији је власник била Љубица Обреновић, о Бајлонијевој и Вајфертовој пивари, о судбини фабрикe у различитим историјским и политичким превирањима и околностима.
Осим основне намене – производња пива и безалкохолних пића, – БИП је оставио траг и у тадашњој популарној култури, као и у многим другим сферама живота.
У књизи се налази и велики број докумената и фотографија које илуструју развој, успон и пад овог индустријског колоса и његов богат живот. Предузеће је имало свој лист, добровољно ватрогасно друштво, организацију Црвеног крста. БИП је био један од сталних покровитеља спортских и културних догађаја, о којима можемо читати у овој занимљивој књизи. Како наглашава др Ненад Лајбеншпергер „посебну вредност која ће бити интересантна будућим читаоцима, имају прикази старих етикета, чепова, флаша, лименки и кригли брендова БИП пива и других пића“.
На промоцији ове интересантне књиге, у публици је био и велики број радника БИП-а. За њих је ова књига и њена промоција посебан догађај, и уз пиво, квас и друга пића, они су после промоције још дуго оживљавали лична сећања на фабрику и рад и дружења у њој. Осим у њиховим причама, некадашњи гигант БИП, наставиће да живи и у књизи Ненада Лукића.
Пише Гордана Симеуновић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању