Пронађен „смарагд у матрици“ тежак 300 кг
БЛАГО СА МАДАГАСКАРА

Привремени председник Мадагаскара Мајкл Рандријанирина, који је прошлог месеца преузео власт у овој острвској држави у Индијском океану, представио је јавности драги камен тежак 300 килограма за који је рекао да је пронађен у председничкој палати.

Тамни камен, прошаран блиставим зеленим кристалом, приказан је прошле недеље унутар државне палате Амбохицорохитра у главном граду Антананариву. Камен, описан као „смарагд у матрици”, биће подвргнут стручној процени како би се утврдила величина и квалитет смарагда уграђеног у њега.

– Ово је национално благо. Можда ће бити продато, а на министру је да објасни процедуре које ће се уследити како би се повећали државни приходи – рекао је Рандријанирина и обећао „потпуну транспарентност”.

Он није изнео детаље о томе како, када и где је камен пронађен, осим што је рекао да „смо по доласку открили ово невероватно национално благо” и да не зна зашто је „донето овде”.

Министар рударства Карл Андриампарани назвао је драги камен сном сваког колекционара. „Смарагд са својом природном матрицом је редак”, рекао је, додајући да званичници нису пронашли никакав запис о сличном камену икада документованом на Мадагаскару. Влада је саопштила да ће приход од продаје ићи у државну благајну.

Пуковник Мајкл Рандријанирина је на власт у Мадагаскару, бившој француској колонији са око 31 милион становника, дошао средином октобра на таласима вишенедељних протеста махом младих, припадника генерације „З“. уз које је стала војска. Тада је свргнут председник Андри Раџоелина, који је, уз помоћ Француске, побегао из земље. Рандријанирина је изјавио 15. октобра да „преузима позицију председника“ те земље, као и да ће оружане снаге владати овим острвом у Индијском океану између 18 месеци и две године, пре него што се одрже нови избори.

Према последњим подацима, највећи извозни производи Мадагаскара били су сиров никл (811 милиона долара), ванила (389 милиона долара), каранфилић (339 милиона долара), злато (256 милиона долара) и мушка одела  (170 милиона долара). Највећа извозна тржишта биле су Сједињене Америчке Државе (669 милиона долара), Француска (641 милион долара), Јапан (345 милиона долара), Кина (275 милиона долара) и Јужна Кореја (271 милион долара). У последњој години, Мадагаскар је био највећи светски извозник ваниле (387 милиона долара) и каранфилића (337 милиона долара).

Бруто домаћи производ по глави становника био је око 454 долара, а скоро две трећине становништва живи у сиромаштву, што је, уз корупцију, довело до протеста у септембру и октобру и промене власти.

 

Приредила Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању