Срби неће у албанске локале
БЛОКАДЕ И БОЈКОТ НА КиМ

У српском, северном делу Косовске Митровице Албанци су по налогу Приштине откупили током јуна и јула месеца више локала који су били раније у друштвеном власништву државе Србије.

У четири таква локала су крајем августа отворили косовску, албанску пошту, један локал брзе хране, кафић до самог моста са северне стране и у самом центру мањи тржни центар.

Међутим, за више од 15 дана како су објекти отворени Срби апсолутно оправдано не улазе у ове објекте, јер како кажу, ако роба из Србије не може да улази на Косово, како онда ми да купујемо албанску робу у нашем делу града.

У свим отворенуим објектима Приштина је за раднике обезбедила плате из државне касе. Тако запослени, иако дневно немају ни 50 евра пазара, примају месечне плате од 400 евра.

Иначе, у истом дану, 14. jуна 2023. године, када су српске власти ухапсиле тројицу припадника косовске полиције у рејону Рашке – косовска влада, која је то тумачила као „отмицу“, одлучила је да „из безбедносних, а не економских разлога“ забрани увоз робе из Србије.

Пет дана након тога, возачи српских камиона блокирали су Јариње, Брњак и Мердаре, како би исказали незадовољство због блокаде увоза робе из Србије и пружили подршку Србима са Косова. Они неколико дана нису дозвољавали пролазак камиона са „РКС“ ознакама.

Одлуком Владе Приштина је забранила увоз било какве робе из Србије на Косово, и поред тога што се зна да су бројна албанска предузећа унапред  платила српским предузећима новац за ту робу. За Приштину сада сам транспорт робе из других држава доводи до већих трошкова, али по њиховој логици – нека је роба и скупља само да није из Србије – много је важније начело него финансијска исплатиост. Логика која нигде не пролази на светком економском тржишту.

Успостављање заједничког регионалног тржишта на Западном Балкану циљ је постављен још 2020. године у оквиру Берлинског процеса. Стварање таквог тржишта подразумева и формално озваничен европски План раста за земље региона, па ипак, европске промотере ове идеје не забрињава много што је пуну годину и по на снази одлука косовске владе којом је увоз српске робе на Косово забрањен.

Мера забране донета је 14. јуна 2023. године и због ње су српска предузећа досад претрпела губитке од најмање 290 милиона евра. Штету имају и трговци на Косову који су робу увозили само из Србије, неке компаније су због тога и затворене, али су на највећим мукама грађани који су имали навику да користе српске производе. У продавницама су у понуди артикли из других земаља, а они су, жале се житељи више места са којима смо разговарали, неретко лошијег квалитета и скупљи.

 

Текст и фотографије Зоран Влашковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању