Високи летач дубоко трага
БОМБА ЗВАНА ДипСик

У америчкој Силицијумској долини је неко време владала паника кад је новостворени Дипсик (Дубоко трагање) представио 20. јануара нови модел отвореног кода (бесплатан за приватну употребу), Дипсик Р1. Та неуронска мрежа се показала бољом од модела суперкомпанија вредних милијарде долара.

Неуронска мрежа је техника у области вештачке интелигенције (ВИ) која учи рачунаре да обрађују податке инспирисани радом људског мозга. То је врста машинског учења која се назива „дубоко“, а користи међусобно повезане чворове или неуроне у слојевитој структури налик човечјем мозгу.

Упућени кажу како је Кина помоћу Дипсика преокренула светско тржиште ВИ. Дипсик је десетине пута јефтинији, бржи и захтева неупоредиво мање рачунарских ресурса. Неки тврде да се ради о правој револуцији која би могла ићи даље од тржишта ВИ.

Вести о Дипсику су преплавиле планету док су на овогодишњем Светском економском форуму у Давосу шефови америчких технолошких корпорација признали да је заостајање Кине у развоју LLM веома мало – највише годину дана. Но, испоставило се да је то била погрешна процена.

Модел LLM је врста програма за ВИ који може да препозна и ствара текст, а у томе је Дипсик Р1, сходно рангирању електронских продавница програма Епл и Гугл, избио на прво место. То није изненађење јер су независне пробе показале да је програм бар једнак најновијим достигнућима које су представиле компаније Опен ЕјАј, Ентропик и Мета, а у нечему их чак и превазилази.

Популарност Дипсиковог модела је била толика да је компанија била приморана да привремено ограничи приступ регистрацији. Поврх тога, сајт компаније је био преоптерећен злонамерним хакерским нападима.

Све ово је произвело ефекат „бомбе“ у круговима блиским високој технологији и посебно развоју ВИ. Амерички инвеститор и инжењер Марк Андрисен назвао је ситуацију „Тренутком Спутњика“. Тиме је упоредио Дипсик Р1 са лансирањем првог вештачког сателита из Совјетског Савеза 1957. који је био хладан туш за Американце уверене у властиту супериорност у ракетно-свемирском инжењерингу.

Могло се очекивати да ће се амерички гиганти суочити са конкуренцијом кинеских колега попут Алибабе или Тенцента. Но, Дипсик моделе је развила скромна компанија из Ханџхоуа, главног града провинције Ђеђијанг, једне од најразвијенијих у земљи. Основао ју је 2023. тада 36-тогодишњи менаџер хеџ фонда Хај Флајер (Високи летач) Лианг Венфенг, са само 10 милиона јуана (1,4 милиона долара) у активи. Р1 је показао заиста огроман напредак заузимајући прве позиције широм света.

 

Пише Борислав КОРКОДЕЛОВИЋ

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању