На петнаестој, јубиларној конференцији Дан интернет домена Србије (ДИДС 2025), одржаној недавно у Београду, окупио се велики број домаћих и међународних стручњака који су разменили знања и визије о будућности дигиталног простора. Под слоганом „Back To The Future“ (Повратак у будућност), овогодишња конференција пружила је свеобухватан увид у трендове и изазове који ће обликовати интернет у годинама пред нама.
Полина Малаја је одржала кeynote предавање „Повратак у будућност: ка снажнијем интернету“ које је започела освртом на историјат интернета и кључне принципе који су омогућили његов експоненцијални раст – отвореност, интероперабилност и децентрализовану структуру.
Малаја је анализирала како је првобитна визија интернета као децентрализоване мреже постепено еволуирала у данашње стање, где сведочимо успону великих технолошких корпорација и свеопштем тренду централизације. „Интернет почива на скупу основних принципа који су му омогућили да расте експоненцијално и скалабилно, те да постане камен темељац савременог информационог друштва“, истакла је Малаја.
Кључни део предавања био је посвећен анализи изазова са којима се интернет данас суочава – од претњи по приватност и тржишну конкуренцију, до нових технологија попут вештачке интелигенције (ВИ) и проширене стварности (ПС), које би могле значајно изменити интернет екосистем. Малаја је посебно упозорила на опасности од фрагментације интернета, што би могло угрозити његову глобалну природу.
Закључујући своје излагање, Малаја је представила визију светлије будућности интернета која се темељи на повратку основним принципима – отворености, безбедности и инклузивности, уз нагласак на промоцију конкуренције и диверзитета на глобалној мрежи.
Панел дискусија „Будућност интернета: Регулативе, технологије и пословни хоризонти“ окупила је угледне стручњаке: Кристијана Кауфмана из ICANN-а, Растка Петаковића из канцеларије Карановић и Партнерс, Мику Тасића, креативног технолога из Енглеске, а панел је модерирао Данко Јевтовић, члан Управног одбора РНИДС-а.
Дискусија је отворила важно питање различитих приступа регулацији интернета широм света. Растко Петаковић је говорио о регулативама и заштити приватности, осврнувши се на европски приступ који тежи стандардизацији приватности на интернету и заштити права корисника. Панелисти су направили контраст између овог приступа и модела контроле који примењују неке земље, попут Кине, где је нагласак на централизованом управљању интернетом.
Пише Драгана Пешић Левић
Фотографије Војислав Вујанић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању