Да ли знате да је један од највећих заједничких именитеља културног наслеђа свих европских народа – хлеба, а да је божићни обредни хлеб један од важнијих? Све нас, као грађане Европе, повезује, између осталог и хлеб као симбол, а питање је да ли у довољној мери чувамо, негујемо и преносимо овај важан заједнички образац нашег културног идентитета. Вишевековна традиција обредног божићног колача (хлеба, чеснице) карактеристична је за бројне народе и етничке заједнице. Божићни колач симбол је заједништва, породице и темељних вредности.
Фестивал божићног колача Чесница јединствени је формат манифестације у региону који спаја локaлна удружења жена које практично, својим рукама и умећем чувају и негују традицију и културну баштину са музејима који системски раде на очувању и истраживању културног наслеђа. Обредне божићне колаче, хлебове и чеснице својих националних заједница на свим локацијама припремиће бројна локална удружења жена из Баната и целе Војводине, Источне Србије, Шумадијског и Рашког округа, Подриња, Семберије и Републике Српске чиме ће се се представити богато и разнолико културно наслеђе бројних националних заједица у области божићног и обредног хлеба. Поред изложбе обредних хлебова на свим локацијама биће одржана и занимљива предавања са темом хлеба која ће припремити музејски стручњаци.
Удружење грађана Канцеларија за културну дипломатију покренуло је 2022. године Фестивал божићног колача Чесница са циљем промоције културног наслеђа бројних заједница које живе на простору Републике Србије и региона. За само две године од малог локалног догађаја у Београду Фестивал је порастао до регионалне манифестације која се спроводи у пет градова и две земље. Током децембра Чесница ће бити одржана у Културноm центру Зрењанина, Музеју Хајдук Вељка у Неготину, Амиџином конаку у Крагујевцу, Музеју Јадра у Лозници и у Музеју Републике Српске у Бањалуци. Институције културе које су партнери Чесница 2024 су Народни музеј Зрењанин, Културни центар Зрењанина, Музеј Крајине у Неготину, Народни музеј Шумадије у Крагујевцу, Центар за културу „Вук Караџић“ у Лозници и Музеј Републике Српске.
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању