Третмани за дуготрајно подмлађивање коже, побољшање њене структуре, неинванзивни лифтинг лица, најприродније антиејџинг процедуре, радиоталасни третмани за затезање коже… све су ово процедуре и синоним за лифтинг без хирургије. А ласерске технологије су будућност у дерматологији и та будућност је стигла и код нас. Такозвани Natural Laser Look или потпуно природан изглед лица је нешто што се највише тражи у свету, а то се може постићи управо најновијим ласерима од којих најбољи долазе из Америке.
Реч ласер је акроним енглеског израза (Light amplification by Stimulated Emission of Radiation) што у преводу значи појачавање светлости стимулисаном емисијом зрачења. О најновијим ласерским процедурама у естетској дерматологији, разговарали смо са др Биљаном Ђурђевић Мишељић, естетским дерматологом са више од двадесет година искуства у овој области. Докторка Ђурђевић је, када су ласерске технологије у питању један од водећих стручњака у региону, неко ко је присутан на свим светским конгресима из области естетске дерматологије, медицине и антиејџинга. Занимало нас је да ли ми у овој области каскамо за светским трендовима и достигнућима.
– Када је у питању естетска медицина, ми не каскамо. Посебно зато што се многи производи за инјектовање прво пласирају у Европи, па онда у Америци али најпрестижнији брендови ласера долазе управо из САД и ми их имамо, те и ја радим са њима. Увек сам се трудила да ту идемо укорак са светом. Иза свих стручних предавања на светским конгресима на које идем, а највећи су онај у Паризу и Монте Карлу, стоје научни докази и научни радови за ову технологију. Све те нове технологије су сврстане у ласере, а суштина је да уколико желите да постигнете најбоље резултате треба да имате ласерску технологију, односно светлосну са једне стране, па онда радиоталасну, затим електромагнетно поље и ултразвук. Ово су четири различите технологије на којима су различити уређаји базирани. Рецимо један од новијих апарата је и Ултера која не спада у категорију ласера и са њим се ради дубоки ултразвучни лифтинг, ултразвучно загревање дубоких структура у кожи да би се добио ефекат подизања лица. Постоји и најновија технологија која се зове ЕМ Face која се базира на комбинацији радиоталаса (који у кожи провоцирају синтезу колагена) и електромагнетној стимулацији мишића, па имамо двоструко дејство да се повећа мишићни волумен и да се са друге стране кожа затеже. Мишићна стимулација се ради електромагнетном стимулацијом лица и нове технологије су се спустиле дубље од инјекционих технологија као што су ботокс и хијалуронски филери.
По званичним подацима, године 2018. је почело нагло и велико интересовање за ласере, и оно је одједном постало чак 265 одсто веће него претходних година. Како то објашњавате?
– Горе поменуте, нове технологије су веома атрактивне зато што ласери праве искорак. Они су фокусирани на квалитет коже а неки од њих дају и лифт ефекат. Оно што је најважније јесте да дерматолози који раде са њима морају одлично да знају ко је добар кандидат за одређену процедуру. Дуго се естетска медицина, када су ласери у питању, сводила на епилацију. А онда су инјекционе процедуре, ботокс и хијалуронски филери узели примат и сви су почели да се „боду инјекцијама“ јер су ове процедуре биле комерцијалне и јефтине. Али, оне имају свој домет јер не може се стално лице подизати попуњавањем јагодица да би се подигла доња трећина лица. А лако се може, уколико се то не контролише, са овим процедурама и претерати.
Пише Бранка Ковачевић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању