У новом сјајају катедрале Нотр Дам у Паризу први је могао да ужива и да јој се диви председник Француске Емануел Макрон, а посетиоци у ту, препорођену цркву, могу да уђу од прошлог викенда.
– Пожар у Нотр Даму био је национална рана, а лек сте били ви вољом, радом, ангажовањем… успели сте оно што се сматрало немогућим – рекао је Макрон занатлијама и стручњацима који су му објаснили како су и шта радили.
У катедралу је било позвано свих 2.000 мајстора, а дошло је више од 1.300 занатлија за дрво, метал, камен, архитеката, вајара и других стручњака. Дошли су и финансијери радова, приватни и други, јер је то „градилиште века“ коштало најмање 700 милиона евра, а финансирано је искључиво из донација. Ова сума је покрила обимне радове, попут рестаурације компликованих камених зидова и обнову култног торња. Такође је укључила трошкове чишћења и ојачања структуре како би се осигурало да испуњава савремене стандарде безбедности и трајности. Обнова цркве подржана је са више од милијарду евра донација које су обећали појединци, предузећа и владе широм света. Наша Влада је била међу првим која је донела одлуку о донацији, од милион евра. На сајту Министарства финансија може се видети да је и следеће године донета одлука о донацији у истом озносу. Кључни финансијери су били француски милијардери попут Бернара Арноа и Франсоа Пиноа, са 200 односно 100 милиона евра.
Француски председник, који је више пута обилазио градилиште, посебно је поздравио чишћење унутрашњости од прљавштине која се деценијама скупљала на зидовима.
– Много је гостопримљивија са овим светлим каменом – закључио је Макрон, а преноси АФП.
Унутрашњост цркве, некада тамна због прљавштине и гарежи, сада је светла, пише и новинар америчке агенције АП. Истиче да посетиоци сада могу да виде праву боју зидова катедрале, у бледом лутецијском камену, названом по римској речи за Париз – Лутеција, који „бљеште под сунцем које пролази кроз рестауриране витраже“. Светлост сада истиче високе готске стубове и витке лукове стварајући позитивну атмосферу. Рестауратори кажу да се први пут после више векова камен тако добро види.
Изглачан мермерни под са црно-белом шаховском шаром бљешти под ногама, „тако гладак да изгледа као да се може клизати по њему“, диви се новинар АП-а.
– Видите катедралу као што је никад раније нисте видели… пет година после разарања – рекао је током Макронове посете Филип Жост, који је био задужен за рестаурацију.
Пише М. Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању