Продаје се једно од око двеста Фокландских острва у Јужном Атлантском океану, у близини аргентинске обале. Све са колонијом пингвина и плажом дугом четири километара.
Ова вест се појавила у дану када је британска премијерка Тереза Меј, пошто је политички преживела гласање о Брегзиту у парламенту, најавила повлачење са чела Конзервативне странке 2022. године и по читаности на сајту Би-Би-Си-ја избила у сам врх. На острву Пебл (pebble – шљунак) живи пет врста пингвина, 42 врсте птица, неизбројани морски лавови, шест хиљада оваца и 125 говед
– Ово је невероватно место – каже Сем Харис. – Нажалост, постало је превише тешко њиме управљати.
Острво Пебле је постало власништво Семове породице још 1869. године, када га је његов чукундеда Џон Маркан Дин купио за само четиристо фунти, са још неколико суседних острва. Џон се из Велике Британије преселио на Фокландска острва (и данас под влашћу британске круне, иако их се Аргентина не одриче) да би се бавио рибарством, пошто му је досадио посао месара. Током година породица је продала сва Џонова острва, осим Пебла. Од 1950 на Пеблу није живео ниједан члан породице, а њиме сада управља Семова мајка Клер. Међутим, брига да на острву буде све на свом месту, превазилази њене физичке могућности. Сем са породицом живи у округу Пеброкшир у Велсу и тврди да је једноставније из Велса стићи до Аустралије него до Пебла
– Са супругом сам дошао овде 2011. године и озбиљно смо размишљали да на питомијој страни острва започнемо нови живот, али када су на свет стигла деца, ствари су се промениле – каже Сем. -–Биће нам тешко да кажемо „збогом Пебло“, али немамо избора. Волели бисмо да га купи неко ко ће на њему заиста да ужива, да се предано брине о природи и животињама, да улаже у пољопривреду и туризам.
На острву дугом око 32 и широком око осам километара, налазе се и планински венац са језерима, обала са литицама и шљунковитим плажама по којима је острво и добило име. Ту је и фарма оваца, коју је засновао још Дин, неколико кућица погодних за смештај туриста, краве, ветрењаче и соларни панели за производњу електричне енергије. Острво је под заштитом због ретких врста птица и богатства биодиверзитета. Уз то, за оне који се баве војном историјом, важан је и податак да је на острву Пебл изведана прва копнена акција током Фокландског рата 1982. године. Током ноћи припадници британске специјалне ваздушне службе (САС) искрцали су се на острво и онеспособили за лет једанаест аргентинских авиона.
Сем Харис нема цену за острво. Отишао је до агенције за продају некретнина и њени службеници, каже, нису успели да процене вредност с обзиром на то да је Пебл век и по био у поседу једне породице. Одлучили су да дају оглас и да виде има ли заинтересованих и колико би били спремни да плате.
Срећник који извуче седмицу на нашем Лоту, може да конкурише. Лепо је, боље рећи егзотично, кад човек има своје острво. Свој мир и рај на земљи. Чак и они који извуку шестицу, кад срећног погађача седмице нема, могу тај сан да остваре. Острво Хемлоу, површине око шест хиљада квадратних метара, на пример, кошта мање од 22.000 долара. Налази се у близини обале канадске провинције Нове Шкотске. Проверили смо, још није продато, па, ко воли…
Наставак прочитајте у броју 3125.