Сећање на Диану Будисављевић
ХЕРОИНА У ЛУДИЛУ ФАШИЗМА

Прва шетња сећања покренута је 2021. године а организатор овог догађаја посвећеног хероини чија дела не смеју да се забораве је Српска православна омладина Инзбрук (СПОЈИ) уз подршку и учешће Српске православне црквене општине у овом аустријском граду. Леонардо је овим поводом први пут боравио у Инзбруку, одакле заправо вуче корене.

Полазна тачка шетње била је испред српске православне цркве посвећене рођењу Светог Јована Крститеља, где се окупила значајна група људи. Поред бројних православних парохијана и представника КУД Братство из Инзбрука, КСК Петар Кочић – Змијање из Фигена, у шетњи су учествовали и представници из света науке и политике.

Од храма се кренуло ка Западном градском гробљу где је Диана сахрањена на породичном гробу породице Обексер. Тамо су Леонардо Рашица и Владимир Влајић, један од оснивача СПОЈИ-а, члан Управног одбора Савеза Срба у Аустрији и први припадник Аустријске службе сећања у Србији, упалили свећу и положили цвеће у знак захвалности и вечног помена Диани Будисављевић и њеним помагачима. Влајић је затим изнео најважније чињенице о Диани и њеној акцији спашавања и подсетио на залагање СПОЈИ-а да се сачува сећање на њу.

„Шетњу сећања на Диану Будисављевић и њене помагаче смо покренули, како бисмо сваке године изразили вечну захвалност њој и њеним подржаваоцима, као и да оставимо још један траг активне и живе културе сећања у нашем граду Инзбруку и нашој покрајини Тирол. Тако желимо да покажемо колико нам је важно живо сећање на Диану и њене помагаче, колико је волимо и ценимо, јер је она заједно са својим подржаваоцима током Другог светског рата спасила између 7.500 и 12.000 српске деце од геноцида и двоје хрватске деце антифашиста од политичког реваншизма у логорима смрти фашистичког усташког режима у тадашњој НДХ. Тако желимо сваке године да одржимо сећање на све жртве Другог светског рата, јер је Диана успела да спаси на хиљаде пре свега српске деце из тих логора, али је над далеко више хиљада српске, јеврејске и ромске деце извршен геноцид и страдало је безброј деце антифашиста различитих националности у тим логорима, само зато што су били другог порекла или зато што су се њихови родитељи супротставили лудилу нациста, усташа и других фашистичких групација”, рекао је Влајић.

Скупу се потом обратио Дианин праунук, Леонардо Рашица, које је током августа месеца боравио у Србији и Хрватској, како би сакупљао битне историјске и личне податке о својој прабаби, јер припрема књигу о њој. Поред ових институција он је овог лета заједно са Влајићем, обилазио и преживеле јасеновачке логораше, који су као деца спашени захваљујући његовој прабаби, као и манастир Јасеновац.  Он се топло захвалио свим присутнима а посебно представницима организације СПОЈИ на свему што су урадили да се очува сећање на Диану Будисављевић.

 

Катарина Крстић-Тадић/Расејање.инфо

Фотографије ХО СПОЈИ

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању