Зна се да акутна фебрилна стања најчешће настају у склопу инфекција респираторног тракта, и то у време зимских месеци, мада ни лети нису ретка. Први симптом је обично повишена телесна температура, мишићни бол, осећај сломљености и језе или врућине. Повишена телесна температура је обично први симптом и увек је последица дејства одбрамбених механизама организма. Овакви симптоми се могу јавити и као почетни стадијум различитих инфективних обољења. Без обзира на обољење које је у току или чија ће се пуна клиничка слика тек развити, потребно је предузети опште мере: узимати довољно течности, витамина, по потреби узети антипиретике (средства за снижавање температуре), уз праћење даљег развоја клиничке слике и лекарске консултације.
Хомеопатски лекови као блага и нетоксична средства представљају добар избор у третману акутних фебрилних стања и имају одличан ефекат уколико су правилно одабрани. У току њихове примене потребно је пратити клиничку слику те уколико она иде у правцу настајања озбиљног инфективног обољења са или без компликација, потребно је одмах затражити стручну лекарску помоћ, с тим да ће и у тим случајевима хомеопатски лекови ублажити тегобе пацијента и убрзати излечење.
С обзиром да су ово, уколико протичу без компликација, најчешћа стања код којих већина популације приступа самолечењу, код одлуке за који ће се хомеопатски лек определити, веома је важно обратити пажњу на: узрок болести, време настајања болести, брзину настанка, модалитете, као и актуелно психофизичко стање пацијента.
У овом тексту ћемо набројати неколико лекова и клиничку слику коју поједини хомеопатски лекови „покривају“ и на тај начин позитивно утичу и на симптоме и на ток болести олакшавајући и скраћујући период њеног трајања.
У овом тексту су дата генеричка имена монокомпонентних лекова. У нашим апотекама постоје и поликомпонентни хомеопатски лекови (састоје се од комбинације неколико хомеопатских лекова у једном) које вам може препоручити фармацеут.
ACONITUM. Најчешћи узроци су хладноћа, хладан ветар, промаја, страх. Тегобе почињу увече или у току ноћи, изненада. Пацијент је у страху, ништа не подноси, има осећај сувоће коже и слузокоже и потребу за уносом већих количина хладног пића, а сва пића му имају горак укус, осим хладне воде. Топлота и додир погоршавају симптоме. Пацијент је узнемирен и уплашен.
BELLADONNA. Најчешће се јавља након излагања киши, после хлађења тела и излагања промаји. Почетак је изненадан, изненадна је појава високе телесне температуре. Пацијент је грозничав са широким зеницама, жарко цревног лица које је као упаљено, грло је светло црвене боје. Жели мир, покрива се, доста је жедан, има жељу за лимунадом. Смета му светло и бука. Зноји се, кожа му је влажна, а слузокожа сува. Типичан изглед пацијента: лежи у кревету покривен „до ушију“, жедан, црвеног лица и знојан, жели мир и тишину и смета му светло. Деца којој је неопходан овај лек су “анђели када су здрави, а ђаволи када се разболе”.
Пише: прим. др Љиљана Бајић Бибић, спец. интерне медицине и дипл. хомеопата
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању