Можда вам недостаје магнезијум
ХРОНИЧАН УМОР?

Сви ми желимо да се осећамо енергично, полетно, желимо нову енергију са којом ћемо лакше ићи кроз дан, захваљујући којој ћемо имати бољи физички и ментални потенцијал.

Др Стивен Гандриј, познати кардиолог тврди да влада епидемија умора у свету, и да није искључено да вам баш недостаје магнезијум да бисте одскочили корак даље и изашли из овог стања. Јер, како он каже,  „живот је прекратак да бисмо се стално осећали уморно“.

 

Магнезијум је директно укључен у чак више од 600 реакција у телу, укључујући метаболизам хране, пренос нервних импулса, синтезу масних киселина и протеина, покрете мишића, одржавање гена и формирање протеина.

 

То је један од седам есенцијалних макроминерала који се морају уносити на дневној бази у организам, у великим количинама – 100 милиграма или више. У нашем телу складиштимо око 25 грама магнезијума, а више од 50 процената се налази у скелетном систему. Остатак иде у мишиће, мека ткива и телесне течности.

 

Нажалост, студије показују да око 50 одсто људи у Сједињеним Државама и Европи уноси путем исхране далеко мање од препоручене количине магнезијума. Важно је знати да су нивои магнезијума у ​​земљишту нижи него што су били. Осим тога, употреба хемикалија као што су флуор и хлор у води чини магнезијум мање доступним. Поред тога, свакодневна употреба шећера и кофеина такође исцрпљује залихе магнезијума у ​​телу. Уз то, ако живите животом који подразумева висок ниво стреса, вероватно је да имате недостатак магнезијума.

 

Недостатак магнезијума може довести до низа хроничних здравствених проблема. Да наведемо само неке: недостатак калцијума, лоше здравље срца, слабост, анксиозност и висок крвни притисак. На листу можете додати и дијабетес типа 2, респираторне проблеме, умор, лоше памћење и конфузију.

 

Здравствени бенефити уноса овог минерала су значајни и од изузетне је важности да уносите довољне количине магнезијума у организам, а ово су само неки од разлога:

 

Балансира шећер у крви

Магнезијум помаже у управљању нивоима инсулина у телу и може спречити скокове и падове шећера у крви. Такође игра велику улогу у контроли крвног притиска, спречавајући појаву високог крвног притиска, посебно када се комбинује са довољно калијума у ​​исхрани. Ово чини две ствари: контролише стрес који може да подигне ниво инсулина и побољшава укупни крвни притисак који, када је ван контроле, повећава отпорност на инсулин и може да изазове развој дијабетеса типа 2.

Депресија

Магнезијум је неопходан за правилно функционисање мозга и регулацију расположења. Истраживања показују да сте без довољно магнезијума склонији депресији. Према Савезу за депресију и биполарну подршку, велики депресивни поремећај погађа 14,8 милиона одраслих Американаца.

У једној студији која је обухватила преко 8.000 људи, истраживачи су открили да људи старији од 65 година, али и они млади са количински најмањим уносом магнезијума, имају 22 процента повећан ризик од развоја депресије.

У једном истраживању по принципу случајног узорка, у које су биле укљчене старије одрасле особе које пате од депресије, додатак магнезијума од 450 милиграма је побољшао расположење једнако ефикасно као и антидепресив.

 

Припремила Бранка Ковачевић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању