Пријатељство ће, можда, опстати, али љубав и страст је трајала кратко – 130 дана.
Милијардер Илон Маск (53), извршни директор „Тесле“, напустио је администрацију америчког председника Доналда Трампа након бурне кампање о ефикасности америчке администрације, а са позиције посебног државног службеника у Министарству за владину ефикасност (ДОГЕ), током које је преокренуо рад више савезних агенција, али на крају није успео да оствари уштеде које је прижељкивао.
Његов одлазак био је брз и без церемоније. Није имао формални разговор са Трампом пре објаве, према наводима извора упознатог с тим питањем, који је додао да је одлука донета „на нивоу вишег особља“.
Иако тачне околности његовог одласка нису тренутно јасне, напустио је функцију дан након што је критиковао Трампов закон о порезима, оценивши га као прескуп и као меру која подрива његов рад у ДОГЕ-у, пренео је Ројтерс.
Након Трампове инаугурације, Маск се брзо појавио као снажна фигура у његовом окружењу: веома присутан у јавности, дрзак и неспутан традиционалним нормама. На Конференцији конзервативне политичке акције (ЦПАЦ) у фебруару, махао је црвеном металном моторном тестером уз громогласан аплауз. „Ово је тестера за бирократију“, изјавио је.
Током кампање, Маск је тврдио да би ДОГЕ могао да смањи савезну потрошњу за најмање два билиона долара. ДОГЕ тренутно процењује да су његове мере уштеделе 175 милијарди долара.
Маск није крио анимозитет према државним службеницима и предвиђао је да ће укидање „привилегије рада од куће из времена ковида“ изазвати „талас добровољних отказа које поздрављамо“.
Међутим, неки чланови кабинета, који су испрва поздрављали Маскову енергију аутсајдера, почели су да се ограђују од његових тактика, према наводима упућених извора. Временом су постали самоуверенији у противљењу његовим резовима, охрабрени Трамповим подсећањем почетком марта да су кадровске одлуке у надлежности секретара ресора, а не Маска.
Маск се сукобио с тројицом највиших чланова Трамповог кабинета – државним секретаром Марком Рубијом, секретаром за саобраћај Шоном Дафијем и секретаром трезора Скотом Бесентом. Трамповог саветника за трговину Питера Навара назвао је „идиотом“ и „глупљим од џака камења“. Наваро је одбацио увреде уз коментар: „Звали су ме и горим.“
Администрација је саопштила да ће се напори ДОГЕ-а на реструктурирању и смањивању федералне Владе наставити.
Трамп и ДОГЕ су успели да смање федералну цивилну администрацију, која броји 2,3 милиона људи, за скоро 12 одсто или 260.000 запослених, углавном претњама отказима, отпремнинама и понудама за превремену пензију, показује анализа Ројтерса.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању