На Косову и Метохији већ више година, нарочито од доласка Албина Куртија на место премијера 2019. године, не престаје физичко и правно насиље над Србима, које у основи има циљ, како преостали Срби у јужној покрајини тврде, њихово протеривање са овог простора.
Најновије мере Приштине – такозвано „правно“ истеривања Срба из станова у српском делу Косовске Митровице управо је на делу. Након разматрања захтева косовска Агенција за верификацију и упоређивање имовине из Приштине издала је 24 обавештења у другој половини јуна за ослобађање имовине (станова) у Северној Митровици. Срби тврде да се ради 150 до 200 случајева а званични Београд је саопштио да су то „срамне одлуке“ да се Срби са Севера „иселе из станова које су откупили“. Три српске породице су већ напустиле станове.
Из ове Агенције су назначили да су обавештења издата на основу претходних правоснажних одлука Комисије за стамбене и имовинске захтеве, те да је Агенција дужна да их спроведе, имовину ослободи и врати у посед „успешним подносиоцима захтева“.
Директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, изашао је средином јуна са тврдњом да је наводно око 150 српских породица са Севера Косова добило захтев од косовске Агенције за верификацију и упоређивање имовине да се иселе из станова у којима тренутно живе.
Критикујући званичну Приштину, Петковић тврди да је реч о становима које су грађани откупљивали пре 20-30 година од Комбината „Трепче“ и других друштвених предузећа. Навео је и да је рад саме Агенције споран, јер је она наводно основана супротно споразумима из Брисела.
– У тој би Агенцији требало да седе и представници из Београда и Европске уније. Дакле, они и даље једнострано спроводе неке своје одлуке, које иду у правцу протеривања Срба са севера КиМ, али и насељавања Албанаца на Север, што са овим лажним градоначелницима у четири општине, показује у ком правцу иде политика Аљбина Куртија.
Агенција из Приштине ни до данас нема јасно појашњење због чега се конкретно тражи исељење Срба из станова. Из Агенције су потврдили да су захтеви, односно обавештења за исељење слати грађанима, није појашњено да ли постоји рок, односно да ли то грађани морају да учине до краја јуна, како Београд тврди.
Текст и фотографије Зоран Влашковић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању