Инфузије у последње време постају све популарније па је данас такорећи помодарство примати инфузије у кућним условима. Нарочито су тражене оне витаминске, па се на мрежама може прочитати да рецимо оне имају широк спектар позитивних ефеката – јачају имунитет, убрзавају опоравак након грипа, превенирају старење… Ипак, да ли је то тако и зашто је од изузетне важности знати да инфузије преписује искључиво лекар и да се дају под лекарским надзором, разговарали смо са др Иваном Палибрком, начелником Одељења анестезије и реанимације Клинике за дигестивну хирургију Клиничког центра Србије. Он нам је објаснио шта су то инфузиони раствори и у којим случајевима је потребно примити инфузију.
– Када неко каже „добио сам инфузију“, одмах се помисли да је та особа или тешко болесна или да има озбиљне здравствене проблеме. Међутим, то не мора да значи да је у питању животно угрожавајуће стање. Може да буде у питању терапија веома лаких поремећаја здравља, али или терапија веома озбиљних болести. Инфузија, односно давање „инфузионих раствора“ представља давање посебно направљених, стерилних, раствора минерала, лекова, витамина, цитостатика, хранљивих материја, контрастних и других средстава у води или липидним емулзијама венским путем. Примена инфузија је процедура која се користи свакодневно код великог броја болесника. То је једна изузетно озбиљна терапијска интервенција, и од великог је значаја да се она спроводи потпуно исправно како не би дошло до инфекције, односно до уноса бактерија, вируса, гљивица у крв примаоца, или пак неких других материја. Колико је то значајна и озбиљна интервенција можемо закључити из тога да без ње нема савремене медицине, терапије, дијагностике. Савремена хирургија се не може замислити без инфузије. Не би било савремене анестезиологије, интензивне терапије да нема успостављене процедуре за примену инфузије. Не би било терапије трауме, терапије инфекција да нема инфузионе примене раствора минерала, електролита, лекова у води.
Да ли је потребна нека посебна припрема пре прикључивања инфузије и шта је у саставу инфузија?
– Пре примене процедуре инфузије треба поставити индикације за примену инфузионих раствора. То су различите ситуације и од њих зависи који раствор ће болесник добити, коју запремину, којом брзином. Када говоримо о врстама раствора различите концентрације минерала су заступњене у доступним инфузионим растворима. На тај начин се различити инфузиони раствори могу користити за посебне ситуације. На пример, једна релативно свакодневна ситуација, када особа има дијареју може довести до озбиљних последица да нема примене инфузије. Велики губитак течности и електролита дијарејом води ка дехидратацији и електролитној нестабилности. Као последица тога настаје низак артеријски притисак, појава тахикардије, поремећаја свести и срчаног ритма, смањење мокрења. Та ситуација захтева хитну примену инфузионих раствора. Правовременом применом инфузије надокнади се губитак течности и успостави електролитна равнотежа. Тако се спречавају компликације и евентуални лош исход болести.
Пише Бранка Ковачевић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању