Пољски посланици ће гласати о предлогу за изгласавање неповерења Влади 11. јуна. Тако је одлучио премијер Доналд Туск, настојећи да ојача своју коалицију левог центра након пораза свог кандидата у другом кругу председничких избора у Пољској, одржаног 1. јуна.
Тусков председнички кандидат, либерални градоначелник Варшаве Рафал Тшасковски, тесно је изгубио изборе од евроскептичног историчара Карола Навроцког (за око 370.000 гласова при највећој излазности бирача у пољској историји од скоро 72 одсто, укупно 28,9 милиона), што је ударац напорима Владе да учврсти проевропски став Варшаве.
Политички аналитичари кажу да је изборни пораз Тшасковског делимично био знак растућег незадовољства напретком Тускове владе у испуњавању предизборних обећања која су га довела на власт пре 18 месеци. Анкета спроведена крајем маја показала је да само 32 одсто Пољака подржава актуелну Владу.
Тускова коалиција окончала је осмогодишњу владавину националистичке странке Право и правда (ПиС) 2023. године. Бивши председник Европског савета, центристички настројен, обећао је да ће поправити оно што назива штетом нанетом демократском управљању и правима жена и мањина под његовим претходницима. Навроцки је последњих месеци водио кампању обећавајући да ће дати приоритет потребама Пољака у односу на мигранте или избеглице из рата у Украјини, подсећајући на реторику америчког председника Доналда Трампа о MAGA.
Навроцки ће вероватно искористити председнички вето како би осујетио Тускову либералну политичку агенду и блокирао владине законодавне иницијативе. Туск има удобну већину у Парламенту, али неки аналитичари кажу да су његови проблеми у протеклих годину и по дана делимично проистекли из тензија између његових левичарских и централно-десничарских савезника око питања као што је абортус.
Једно од кључних обећања Тускове Владе био је план за ублажавање готово потпуне забране абортуса у земљи, уведене под владом ПиС-а. Иако можда постоји простор за изградњу ефикаснијег консензуса унутар коалиције, мало је вероватно да ће Туску бити лако да убеди конзервативног Навроцког да подржи његове политике. Одлазећи председник Анджеј Дуда, савезник ПиС-а, јасно је ставио до знања да ће уложити вето на сваки покушај либерализације права на абортус, а Навроцки је рекао да ће следити тај пример. Иако пољски Парламент има највећу моћ, председник може да стави вето на законе.
Пољски избори су пажљиво праћени у суседној Украјини, Русији, Сједињеним Државама и Европској унији. Навроцки (42) је аматерски боксер и конзервативни историчар. Он је присталица америчког председника Доналда Трампа и његовог покрета „Учинимо Америку поново великом“. Подржава антиимиграционе ставове и борбу против пробуђених либералних вредности. Током кампање, Навроцки се више пута противио чланству Украјине у НАТО и истицао да су безбедносни интереси Пољске уз Вашингтон, док је Тшасковски позивао на већу улогу ЕУ у решавању сукоба и очувању европске безбедности.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању