Александар Цветковић у Штабу
ИЗЛОЖБЕ

У Галерији Штаб је отворена изложба Александра Цветковића, симболичног назива „Нови записи армижадура“. По речима уметника ова изложба је омаж циклусу из 1989. године „Записи старог армижадура“, којом представља потпуно нову продукцију његових чувених танкера.

Записи армижадура је важан тематски циклус у Цветковићевом опусу, препознатљив по мотивима нагрижених бродских трупина, у којима се уметник ставља у улогу армижадура, чији је посао да у луци прихвати канап бачен са палубе брода и веже га за пристан.

„Записи армижадура су дневници-метафоре о животу, трајању и нестајању у времену” – каже Цветковић.

Кустос изложбе, историчар уметности, Славко Тимотијевић, на самом отварању је скренуо пажњу да ова изложба Александра Цветковића представља његове нове радове. Тимотијевић у свом тексту за каталог скреће пажњу управо на Цветковићеву фасцинацију изгубљеном функцијом похабаних прекоокенаских пловећих грдосија. „Армижадур је човек, заправо, по дефиницији и стварној пракси уморни старац,  који свакодневно прихвата бродско уже и везује га за метални привез у луци. Његов уморни и несвесни поглед управо је тема ове изложбе коју аутор развија стављајући се у његов положај, да би кроз свој искусни и веома изоштрени поглед уметника пренео драматичну експресију сусрета.“ – каже Тимотијевић и додаје „Супер танкери су зато и универзална и сасвим посебна уметникова прича коју, у разним облицима и варијацијама, он развија током свих ових година.“

Поред колорита који дочарава изанђале бродске трупине, занимљиви су детаљи на сликама као и сами називи слика. Неки су посвећени музичарима које аутор посебно цени, као што су џез пијаниста Телонијус Монк или легендарни Соломон Берк.

Александар Цветковић је у својој богатој уметничкој каријери имао више од 70 изложби широм света, а за ову последњу каже да му је сигурно једна од најбољих. Током свог стваралаштва мењао је начине стилског изражавања кроз различите, али концепцијски јасно формулисане циклусе – тема Облака из раних седамдесетих година – који још увек плени пажњу критике и публике, циклуси Сазвежђа и Гнезда, која су редак пример новореалистичког сликарства код нас. Серија слика Њујоршке импресије разматрају експресију бојеног поља и снагу геста, а циклуси Ст. Себастијан и Заставе настају током тешких ратних година…

Цветковић је зачетник важног сликарског поступка који је дефинисан као либерални модернизам, чија је одлика слободно путовање кроз све аспекте историје уметности, као и стилског номадизма. Он је један од наших најнаграђиванијих уметника, а занимљиво је да је каријеру започео као музичар, басиста, у чувеном бенду „Силуете“, са којим је свирао по целој Југославији, да би га на трећој години Академије професор Недељко Гвозденовић ставио пред избор – музика или сликарство. Један важан период своје уметничке каријере провео је у Њујорку.

Изложбу „Нови записи армижадура” публика ће имати прилику да посети до 15. септембра, а улаз је слободан.

 

Приредила С. лазаревић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању