Јесењи пад имунитета

„Обожавам да читам хороскопе, а данас ми је писало: „На пољу здравља очекује вас већи пад имунитета, варирајући притисак, проблеми са нервним системом, тегобе са варењем, али и прехладе, вируси, упални процеси“. Зашто нам јесен окреће леђа и како да се бранимо?“

Ако у пролеће алергије царују, треба знати да и јесен уме да приреди непријатна изненађења. Кад се време погорша и крену кише, повећана влажност у вашем дому и недовољна хигијена могу да изазову алергијске реакције. Хајде да видимо…

Непријатељ у кревету. – Почетак грејне сезоне погодује размножавању кућних гриња. Сићушни паукови „рођаци“ најбоље се осећају тамо где има највише прашине, а гнезда свијају у постељини, теписима, душецима, фотељама, јастуцима – само у кревету има их око милион! Хране се љуспицама људске коже, разним врстама буђи, остацима инсеката. Одбрана? Редовно одржавање чистоће, прање тканина на температури вишој од 60 степени и – рат прашини. Гриње воле таму и влагу (рачуна се и знојење), а убија их сунчева светлост, велика топлота и јака хладноћа. Будући да су отпорне на хемикалије, постељину треба често проветравати, а кревет оставити распремљен како би се осушио.

Да вас болест заобиђе.– Болови у мишићима, малаксалост, дрхтавица, кијавица симптоми су најмасовније сезонске болести – грипа. Ако се не одлежи прелази у бронхитис, па су поредуобичајених лекова за кашаљ (мед и топли чајеви) неопходни и сирупи за искашљавање густог секрета који се лепи за зидове бронхија, а ноћу узрокује шкрипање у грудима. Најбоља заштита – вакцина против грипа. Произведена у мултинационалној фармацеутској компанији „Санофи Пастер“, већ је стигла у домове здравља, а по препоруци СЗО садржи три типа вируса који ће харати ове сезоне: АХ1Н1, АХ3Н2 и вирус Б.

Редовна (првенствено дечја) јесења бољка је и упала средњег уха праћена болним пробадањем, повишеном температуром, често и цурењем гноја. Уколико бол и осећај наглувости потрају дуже од 72 сата, закажите преглед код специјалисте. А гастроентеритис, познатији као стомачни вирус, има баш немилосрдне симптоме: мучнина, повраћање, воденаста столица, грчеви. Одбрана? Хигијена на највишем нивоу: чисте руке – пола здравља, даље прсте од носа, очију и уста, темељно прање чаша и посуђа, опрез приликом припреме хране како намирнице не би имале додир с оболелим.

Докторка за све. – Савета никад доста: од оброка који снагу дају до природних лекова против упала и за имунитет као што су зова или ехинацеа. Предност има сезонско воће и поврће, а почасно место на трпези: кестени, бундева, грожђе, цвекла, купус и његова „браћа“, топле супе, потажи, чајеви, али и зачини који греју изнутра као што су куркума, ђумбир, цимет и каранфилић. Спорт и физичка активност на отвореном, макар само 30 минута брзог хода дневно, реактивирају циркулацију и повећавају одбрамбену моћ. Важи и за бар седам сати доброг ноћног сна. Стрес држите под контролом. Добро се утопљавајте да не назебете. И смејте се што више у пријатном друштву – бићете здравији!

У служби вам је и јабука, краљица јесени овенчана пословицом: „Једна јабука на дан и доктор из куће ван“. Предуго би трајало набрајање свих њених добробити: јача имунитет, чува плућа, спречава срчане болести, контролише шећер, побољшава вид, регулише рад црева и нервног система, помаже код артритиса и реуматизма, укратко покрива цео спектар болести. А сад оно најважније: тргните се, људи! После свакојаких летњих активности, хладни, сиви и мрачни јесењи дани иду на руку лењости. Довољно да армија вируса одлепи од среће кад налети на вас који апатични и летаргични венете у загушљивој просторији!

Наставак прочитајте у броју 3118.