Уз честитања и најлепше жеље током новогодишњих и божичних празника, размењују се пољупци, али лекари упозоравају да и након епидемије ковида, посебно током празника, треба бити опрезан, јер боравак већег броја људи у затвореном простору повећава ризик од различитих респираторних инфекција и грипа који се очекује управо у току и после празника.
У нашој култури се љубљење сматра изразом љубави и наклоности међу људима, партнерима, члановима породице, пријатељима и познаницима, али то није случај у свим културама. Тако се на Далеком истоку углавном поздрављају само наклоном, а неки чак љубљење сматрају неугодним и одбојним. Тим обичајем су се бавила и нека истраживања која су обихватила 168 народа широм света која су показала да мање од половине, 46 одсто њих, на пољубац гледа као гест љубави, тако да није тачно уврежено мишљење да је љубљење универзални знак наклоности. Док је у Северној Америци учестало љубљење код 18 од 33 култура, а од десет европских култура пољупци су учестали код седам, изненађујуће је да је романтично љубљење било присутно у свих 10 култура које су проучаване на Блиском истоку, иако они имају строга правила по путању исказивања наклоности у јавности. Холандски стручњаци сматрају да се приликом пољубца, у трајању од само десет секунди, међусобно размени и пренесе до 80 милиона бактерија. Наши давни преци се уопште нису љубили али се љубљење развило као начин размене бактерија и оснаживања имунитета. Међутим, иако размена загрљаја и пољубаца многима прија, ствари су се промениле током епидемије ковида и саветовано је строго социјално дистанцирање, па су неки људи од тада развили и једну посебну фобију – од љубљења.
Фобија од пољубаца, која се назива филематофобија, иначе је честа појава код младих особа које још нису доживеле први прави пољубац или су приликом тога имале неко лоше искуство. Неки ту фобију развијају и у каснијим годинама због бриге да ће се догодити нешто лоше или да ће учинити неки лош корак, као и у страху од заразних болести, посебо током ковида. У случају када обазривост и брига о сопственом здрављу прераста у фобију, не ради се само о том страху већ и о нормалном поступању у ситуацијама када би требало да дође до пољубца. Неки од симптома филеманофобије су поред нелогоде и нервозе, осећај страха или панике, избегавање људи и додира, знојење, интензивно лупање срца, потешкоће са дисањем, осећај слабости, а у драстичним ситуацијама може да доведе и до осећаја мучнине и повраћања. Узрок настанка филематофобије може бити страх од бактерија и вируса који се налазе код других особа или гадљивост на нечију пљувачку и мирисе из уста. Осим страха од туђег задаха неко може да развије фобију од љубљења и због сопстевног задаха, а уз то и бромидрофобију или страх од телесних мириса.
Припремила Наташа Ускоковић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању