Појава алата на бази вештачке интелигенције донела је бројне дилеме око етичности њихове употребе, највише у сегменту образовања. Није тајна да је у пословној заједници масовнија употреба АИ алата свакодневица, а све више се користе и за активности и одлуке из домена приватног живота. Када је реч о информисању, медији и даље имају доминантну улогу, иако нам поједини садржаји доносе стрес и осећај нелагодности. Информисање у доба АИ била је тема овогодишње анкете коју традиционално спроводи ПР агенција Чептер 4 на тему комуникацијских трендова у Србији.
АИ на послу: игре без граница и правила?
Готово 63 одсто представника пословне заједнице у Србији потврдило је да користи АИ алате у пословном окружењу. Овај проценат је можда и већи јер део њих користи алате које не препознају као вештачку интелигенцију (попут Гугл транслејт сервиса). АИ алати се већ доста користе за ефикасније, брже и једноставније обављање пословних процеса као што су истраживање и прикупљање информација, добијање инспирације, креирање текстуалног, фото и видео садржаја, анализа података и едукација. Ипак, тек или већ 11 одсто испитаних, свесно доноси одлуке на основу употребе АИ алата. Важно је истаћи да, упркос широкој примени код барем две трећине пословне заједнице, тренутно само 17 одсто испитаника наводи да њихова пословна организација има систематизована правила, етички кодекс или организоване обуке за коришћење АИ алата.
Више од половине испитаника не брине што сензитивне информације деле са вештачком интелигенцијом, као и то што из информација које деле АИ алати уче и та сазнања преносе даље корисницима.
Штедљиви савезник брендова
Када је реч о свакодневном животу, више од половине испитаних, често или понекад користи алате вештачке интелигенције за информисање о брендовима и производима, или при доношењу одлука попут куповине, путовања, планирања оброка, инвестирања или задуживања.
АИ алате користе и компаније и брендови за креирање графика, визуала, текстуалног садржаја или кроз корисничку подршку. За скоро 37 одсто испитаника та чињеница не игра значајну улогу када је реч о поверењу. Ипак, део испитаника итекако замера компанијама и брендовима, јер сматра да то указује на уштеде које праве, креирајући истовремено мању вредност за купца или корисника и утичући негативно на њихово поверење.
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању