Овај древни „тржни центар“ током шест дана у недељи дочекује хиљаде посетилаца који овде долазе да склапају послове, виде занатлије или купују ручно рађене, аутентичне и луксузне производе, од накита преко традиционалних плочица и свилених тканина до тепиха.
Велики базар је подигнут 1461. године да би остварио приход за Аја Софију. Смештен на историјском полуострву, обухвата квартове Нуруосманије, Меркан и Бејазит и његова структура је увек осликавала динамичан пословни центар.
Трговци из свих крајева света који су „крстарили“ трговачким путевима, састајали би се на Великом базару да размењују драгуље, накит, свилу и безброј других производа. Комплекс Капали чаршије обухвата 22 капије покривене равним крововима са куполама. Улице, којих у оквиру чаршије има више од 60, добиле су називе по занатима који су се у њима првобитно практиковали – златари, фесари, ћилимари…
Изграђен на површини од 45.000 м² и са својом 563 године дугом историјом, овај масивни комплекс је живи музеј и једна од најживописнијих и најдинамичнијих локација у Истанбулу. Са 3.600 продавница, базар је отворен од 8.30 до 19.30 током лета и од 8.30 до 19 часова зими. Овде су изложени различити занати и производи, укључујући текстил, кожне предмете и тепихе. Базар је такође познат и по својој улози инкубатора занатлија и вековној традицији мајстора-шегрта, посебно у накиту и другим турским рукотворинама као што су орнаментика и калиграфија. Занатлије би улазиле на Велики базар као шегрти, постајали калфе током година, и на крају би наставили у свом изабраном занату као мајстори одгајајући десетине својих шегрта. Занатлије се сматрају и „живим људским благом Великог базара“.
Уз занатлије и занате који су смештени унутар његових капија, Велики базар одликује и лавиринтска структура за коју можемо рећи да је „свет унутар света“. Лако је изгубити се у пространству овог здања и његових многобројних ходника и пролаза, али је исто тако једноставно застати у продавници која вам се допадне и где се посетиоцима одмах нуде шољицу чаја или турске кафе. Још један важан и незаобилазни елемент Великог базара је његова култура преговарања, односно цењкања, те је неписано правило да се прва цена увек – спушта!
Као симбол Истанбула, Капали чаршија се појављује и истиче у бројним филмовима и телевизијским серијама. У филму „Из Русије с љубављу“ (1963), Шон Конери шета пијацом као шармантни британски агент Џејмс Бонд, док у филму „Скyфал“ из 2012. године Данијел Крејг као Бонд вози мотоцикл преко крова пијаце. У шпијунском филму „Арго“, Бен Афлек посети Велику пијацу, као и Расел Кроу у филму „Последња нада“ из 2014. године. Најновије појављивање Базара је у серији „Вео“ сниманој ове године, детективском трилеру у којем глуми добитница Еми награде Елисабет Мос.
Ова славна тржница је такође позната и по својим старинским ресторанима у којима се углавном служе турски и истанбулски специјалитети, а на располагању су вам и многобројни кафићи и чувене посластичарнице.
Фотографије: TGA (Türkiye Tourism Promotion and Development Agency)
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању