Денг Сијаопинг, архитекта челичне воље
КИНА ПАМТИ СВОЈЕ ВОЂЕ

Овог 22. августа је у Великој дворани народа у Пекингу председник НР Кине и генерални секретар КПК Си Ђинпинг похвалио „изванредан допринос“ Денг Сиаопинга, рођеног пре тачно 120 година. „Денг је био језгро друге генерације централног колективног руководства партије, главни архитекта социјалистичких реформи, отворености и модернизације Кине и пионир социјализма са кинеским специфичностима“, истакао је Си. Додао је да је Денг, такође, био велики интернационалиста дајући значајан допринос миру и развоју широм света.

Си, који припада петој генерацији највиших руководилаца КПК, позвао је на даље унапређење социјализма са кинеским одликама које је покојни вођа Денг започео. У НР Кини треба да се настави пажљиво проучавање и примена теорије Денг Сијаопинга, указао је лидер КПК. Та теорија укључује разне политичке Денгове изјаве које су водиле процес реформи започет 1978. Денг је инсистирао да је „економски развој центар партијског рада“.

Денг Сијаопинг је рођен у земљопоседничкој породици у провинцији Сечуан и, према Сијевом говору на свечаној седници, „имао је славан, борбен и изyзетан живот“. Школовао се у домовини и у Француској у оквиру програма „рад и учење“ за кинеске студенте.

Када је 1922. ушао у Кинеску социјалистичку лигу младих срео се са будућим премијером и врхунским дипломатом социјалистичке Кине, Џоу Енлајем (1898 -1976). Онда је КПК 1926. позвала своје чланове да се врате у домовину, па се Денг неко време обучавао и у Москви, тада седишту светског пролетерског покрета.

У Кини је Денг одиграо важну улогу у организацији Црвене армије, претходнице Народноослободилачке армије Кине (НОА). Током Дугог марша, од 1934. до 1936, за време грађанског рата против националистичке партије Куоминтанг, био је генерални секретар Централног комитета КПК. Као политички комесар у армији водио је низ важних војних кампања током ослободилачког рата против Јапана.

После оснивања НР Кине 1949. Денг је заузимао низ важних војних и цивилних позиција. Вођа кинеске револуције, „Велики крманош“ Мао Цетунг (1894-1976.) звао је Денга „челичаном“ због његове бескомпромисне одлучности.

Но током Велике културне пролетерске револуције (1966-1976), чији је прокламовани циљ било очување кинеског социјализма чишћењем од преосталих капиталиста и традиционалних елемената у друштву, Денг је у два маха пао у дубоку политичку немилост и живео у изгнанству у унутрашњости земље.

Денг је раних 1970-тих радио у фабрици у граду Нанчангу у источној провцинцији Ђијансу. Био је то један од најнеповољнијих периода у његовом животу, али у фабрици је упознао право сиромаштво радника и био одлучан да постигне позитивне промене. У КПК често наводе овај период успона и падова у Денговој каријери како би истакли његову отпорност и чврсто веровање у служење земљи.

 

Пише Борислав КОРКОДЕЛОВИЋ

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању