Хистерија мрачних сила
КО И ЗАШТО ПРАЗНУЈЕ НОЋ ВЕШТИЦА

Многи популарни ТВ канали, између осталих и „Хистори“, подсећају своје гледаоце месец дана раније да Ноћ вештица ове године пада у четвртак и поново им дају бројне информације о овом, како кажу, једном од најстаријих празника на свету. Напомињу да овај празник потиче од древних келтских фестивала, али и да се слави у 21. веку – у Америци, Канади, Аустралији, у западној Европи и наравно у Ирској, одакле је и потекао.

У  прохујалим временима се сматрало да 31. октобар означава крај лета и жетве, као и почетак мрачне, хладне зиме, доба године које се често повезивало са смрћу. Веровало се да се духови мртвих тада враћају на земљу, а током прославе, Келти су носили костиме који су се обично састојали од животињских глава и коже. У другој половини 19. века, Америку су преплавили нови досељеници – милиони Ираца који су бежали од „велике кромпирове глади“, те су они допринели популаризацији Ноћи вештица на националном нивоу.

Овај празник постао је омиљен у Северној Америци, што није чудно јер је њихова опсесија вештицама и духовима старија и од сâме земље. Страх од непознатог и оностраног подстицао је бројне оптужбе за вештичарење које су доводиле до суђења и линчовања „вештица“. Али, изван суднице, вештице су биле стално присутне у америчкој култури кроз народне легенде и предања, бајке, традицију прослављања Ноћи вештица, и на крају, на телевизији и у филмовима.

У америчкој популарној култури се појавио јединствени тип вештице која носи црни шиљати шешир и метлу, док се црна мачка мота око њених ногу, а у даљини сабласно светлуцају свеће из бундеве.

Ноћ вештица је датум којем се радују трговци који продају велики број маски, костима, играчака, бундева, слаткиша и осталих реквизита потребних за обележавање овог „динамичног празника“, а многе ТВ куће прилагоде свој програм па недељама унапред пуштају хорор филмове. Популарни Холмарк нуди честитке из специјалне едиције за децу, подстичући их да једни другима честитају Ноћ вештица. Часопис „Национална географија“ у специјалном издању донео је насловну причу „Историја враџбина“, док су произвођачи бижутерије за девојчице спремили шнале и минђуше у облику духова, црних паукова и костура. Компаније, од грађевинских до осигуравајућих, украсиле су своје пословне просторије страшилима и костурима, а власници приватних кућа своја дворишта су тако декорисали да помислите да сте на сету за нови хорор филм. Деца се облаче у „застрашујуће“ костиме, па куцају на врата комшијама и пријатељима који су за њих спремили бомбоне и слаткише замотане у шарене фолије на којима су цртежи лобања и скелета.

 

 

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању