Да јача средња класа
КОНГРЕС КОМУНИСТИЧКЕ ПАРТИЈЕ КИНЕ

Генерални секретар Комунистичке партије Кине (КПК) Си Јинпинг се у недељу 23. октобра појавио на бини Велике дворане народа у Пекингу, на челу чланова новог врховног тела партије која предводи најмногољудију земљу на свету, глобално другу (по неким мерилима и прву) економску силу,  и трећу по пространству државу на свету. Како преноси државна новинска агенција Синхуа, нови поредак хијерархије Политбироа изгледа овако: секретар странке Си Јинпинг (69), Ли Ћијанг (63), Ђао Леђи (65), Ванг Хунинг (67), Цаи Ки (66), Динг Суесијанг (60) и Ли Си (66).

Сматра се да је Си, најмоћнији генерални секретар КПК од позних 70-тих година прошлог века и времена Денг Сијаопинга, творца кинеских привредних реформи и отварања према свету. Четворица нових чланова Сталног комитета Ли Ђианг, Ли Си, Динг Суекианг и Цаи Ки високи су функционери у успону.

„Бићемо непоколебљиви у продубљивању реформи и отворености широм света, као и у потрази за висококвалитетним развојем“, рекао је Си после најаве састава најближих сарадника. Редослед чланиова Сталног комитета значи да ће, по устаљеном уверењу, другорангирани Ли Ђианг постати следећи кинески премијер, када у марту 2023. буде заседало највише законодавно тело, Свекинески народни конгрес.

У Сталном комитету су остали Ванг Хунинг, кога сматрају партијским идеологом и бивши шеф одељења КПК за борбу против корупције Ђао Леђи, за које се претпоставља да ће у марту добити неке од највиших државних функција. Са свежим лицима у свом главном тиму, генерални секретар Си, који је до сада био и председавајући Централне војне комисије и председник Народне Републике Кине, поставио је темеље за развој земље у наредних пет година и шире.

Седам дана раније Си је отворио Национални конгрес КПК која је са близу 97 милиона чланова (најмногољудија европска земља Немачка има око 84 милиона житеља) најутицајнија политичка организација на свету. Партијски конгрес, који се одржава једном у пет година, сматра се абецедом политике која се одвија у једној од водећих сила света. Преко 2.000 делегата гласало је о променама у партијском и посредно државном руководству, одобрило планове који ће за најмање наредних пет година одредити путању развоја моћне економије и оружаних снага Народноослободилачке армије.

Један од главних догађаја на Конгресу је представљање политичког Извештаја. То је свеобухватан поглед на достигнућа у прошлости и визију будућности. У недељу, 16. октобра, та Си Ђинпингова визија се састојала од циљева који морају бити достигнути уколико се жели да Кина, наследница једне од најстаријих и највећих цивилизација света, испуни до средине овог века идеју националног препорода. И поново буде на врху светске моћи коју је поседовала до почетка 18. века, када су преовладавале индустријске револуције у западном свету и њихова поморска сила.

Последњих пет година обележили су политички немири и антивладини протести у Хонгконгу, пандемија ковида 19, повећане тензије са Сједињеним Америчким Државама и око Тајвана. Сијева порука у вези Тајвана, је била суптилна, обећао је да ће КПК „тежити мирном поновном уједињењу али никада нећемо обећати да ћемо се одрећи употребе силе и задржавамо право да предузмемо све неопходне мере“. То је јасан и правовремен сигнал и тајванској јавности и свету да сила остаје последње средство Пекинга у решавању тајванског питања. Талас аплауза партијских делегата одражавао је широк консензус.

 

Борислав КОРКОДЕЛОВИЋ

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању