У тренутку када оружани сукоби и немири избијају на све стране, светској јавности као да је испод ока остала Сирија, земља измучена деценијским грађанским ратом, чији је председник Башар ал-Асад успео да задржи фотељу у председничкој палати у Дамаску, пре свега захваљујући Русији и прећутној сагласности САД да тако и буде.
Међутим, Сиријци су се 8. децембра суочили с новом политичком стварношћу. Наоко ниоткуда, појавили су се побуњеници који су прво заузели Алеп, други највећи град у Сирији који се налази у близини границе са Турском, а потом је за свега неколико дана у њихове руке пала и престоница. Са падом Дамаска пао је и режом Башара ал-Асада, који је са породицом добио уточиште у Москви и тако, вероватно, избегао линч какав је у „либијском пролећу“, доживео Моамер ел Гадафи 20. октобра 2011.
Мало је рећи да је свет, осим оних којима је посао да имају податке са терена и на основи њих предвиђају развој догађаја, био изненађен таквим блицкригом, колико до јуче, непознате наоружане сиријске опозиције.
„Ослободиоци“ су заправо савез побуњеничких група против дојучерашњег Асадовог режима предвођен исламистичким Хајат Тахрир ал-Шамом (ХТС). Савез је покренуо изненадну офанзиву у северозападној Сирији крајем новембра, а затим брзо заузео територију од про-Асадових снага док су се његове трупе кретале према Дамаску.
У првом обраћању на државној телевизији, побуњеници су рекли да су окончали 24-годишњу ауторитарну владавину Башара ал-Асада.
Москва је саопштила да је Башар ал-Асад поднео оставку и потом отишао из земље, чиме је стављена тачка на спекулације о његовој наводној смрти. Ројтерс је претходно јавио, позивајући се на два сиријска извора, да је Асад можда убијен у паду авиона, којим је побегао из земље.
„Славимо са сиријским народом вести о ослобађању наших затвореника и кидању њихових ланаца и објављујемо крај ере неправде у затвору Седнаја“, убрзо су саопштили побуњеници, алудирајући на велики војни затвор на ободу Дамаска, где је сиријска Влада иза решетака држала хиљаде људи у крајње нехуманим условима. Затвор познат и као „кланица“ налази се у планинском пределу на тридесетак километара од Дамаска. Не зна се колико је људи у њему скончало, стрељано и обешено, а слободу је овог децембра дочекало око три хиљаде затвореника.
Хиљаде људи у аутомобилима, као и оних који су дошли пешке, преплавило је главни трг у престоници, машући и узвикујући „слобода“, навели су очевици. Безброј је снимака на друштвеним мрежама из многих делова Сирије, између осталог и у председничкој палати у Дамаску, али и у градовима широм Европе, на којима људи славе свргавање Башара ал-Асада. Побуњеници су у Дамаску, али и у амбасадама широм света окачили нове сиријске заставе. Чак је и Амбасада у Москви подигла нову сиријску заставу.
Нова застава састоји се од зелене, беле и црне боје. У средини су на белој подлози три црвене звезде. Претходна сиријска застава уместо зелене имала је црвену боју на врху и две зелене звезде.
Пише Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању