Када бисмо кренули да набрајамо све титуле ове врхунске научнице, институте са којима је сарађивала или сарађује, потрајало би… Довољно је рећи да је наша саговорница биолог, истраживач и једна од укупно 14 овогодишњих добитника признања америчког „Института добре хране“. Осим науком, бави се поезијом и спортом…
Признање овог америчког Института др Ивана Гађански је добила за пројекат за развој сензора за мониторинг гајења култивисаног меса на микрофлуидном моделу. А шта то
значи? Значи да учествује у „прављењу“ култивисаног меса, односно прављења ткива меса у лабораторији. И не, није ГМО како би многи помислили, јер нема промене ДНК у тим ћелијама. О чему се заправо ради, на који начин то месо настаје и шта то представља за будућност човечанства, др Гађански је говорила за „Илустровану Политику“.
Поред толико могућности у свету, Ви сте остали у Србији? Имате ли овде све што Вам треба у Вашем научномраду?
– Управо сам се вратила са конференције коју је организовао амерички Y-combinator, најјачи акцелератор за стартапе у Силиконској долини. Било нас је по позиву 120 из целог света,
научника, предузетника, иноватора. Била сам једина из Србије, чак нас је из Европе било само десетак. Најважнији утисак са целог догађаја управо је то што сам могла да учествујем на истом нивоу у дискусијама, као и колеге са великих светских универзитета и научних института.
Наставак прочитајте у броју 3147.