Ко се задњи смеје, најслађе се смеје
ЛЕСОТО – УВРЕЂЕНО КРАЉЕВСТВО

Ко се задњи смеје – најслађе се смеје, каже стара изрека.

Јесу се амрички конгресмени смејали Трамповој опасци, која је била, најблаже речено непримерена, али је с друге стране овај испад америчког председника показао и рупу у његовом знању из географије, а његов блам је скренуо пажњу на ову малу афричку земљу. Која је по много чему јединствена и, упркос, сиромаштву, има чиме да се похвали.

Лижон Мпотје, министар спољних послова Краљевине Лесото, који је по уређењу уставна монархија, поручио је како је изјава председника Доналда Трампа о Лесоту „увредљива“. У свом обраћању америчком Конгресу у пре две недеље, амерички председник је споменуо Лесото док је говорио о неким трошковима САД у другим земљама које је описао као „ужасно расипање“.

– Осам милиона долара за подршку LGBTQ+  у афричкој држави Лесото, за коју нико никада није чуо – рекао је Трамп, насмejавши конгресмене, који су већином републиканци.

Убрзо му је стигао одговор. И незваничан и завничан

„Да ли сте икада чули за Краљевство на небу? Претпостављам да нисте, превише заузети голфом да би то приметили“, објавио је  Кананело Болезе, новинар и активиста из Лесота на Иксу. „Лесото је једина земља на свету која је у потпуности изнад 1.000 метара надморске висине, што је више него што сте икада добацили… Овде смо, поносни смо и нисмо ту да служимо за поентирање ваше шале“.

– Стварно сам шокиран да неки шеф државе може тако да говори о мојој земљи. Лесото је тако значајна и јединствена земља у целом свету. Радо ћу позвати председника, као и остатак света, да дођу у Лесото – рекао је Мпотје новинској агенцији Ројтерс.

– Изненађујуће је и разочаравајуће што тврди да нико не зна за Лесото, посебно с обзиром на то да САД овде имају Амбасаду. Требало је да  говори у своје име, а не да генерализује – додао је касније у разговору за Асошиејтед Прес.

Трампова администрација срезала је милијарду долара стране помоћи широм света у склопу председникове политике Америка на првом месту. Лесото, који има око 2,3 милиона становника и површину од 30.355 квадратних километара (око два и по пута мања од Србије) прима америчку помоћ скоро 20 година преко УСАИД-а, а она је прошле године износила 44 милиона долара.

Мпотје је истакао да су организације цивилног друштва које је финансирала америчка Амбасада у Масеруу новац трошиле за подршку ЛГБТ+ заједници. Додао је како су САД обезбедиле значајна средства за сектор здравства и пољопривреде у његовој земљи.

 

Приредила Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању