Кемер у хладу Тауруса
МАЛО ПОЗНАТА АНТАЛИЈА

И поред честих кашњења чартер летова који воде пут летовалишта у Турској, сваке године буде доста туриста из нашег региона. Четири до пет авиона дневно пара небо у оба смера и ван главне сезоне. Јун и септембар су иначе идеалани за посету Анталијске регије пошто је сунце још увек снажно али блаже, а море веома топло и достиже температуру преко 25 степени Целзијусова. Пут до аеродрома у Анталији траје око 105 минута, а пилоти рутински крстаре на овој релацији.

Кемер је један од градова ове регије, смештен у подножју планине Таурус, 43 километара западно од Анталије на турској ривијери. У неколико општина које се простиру дуж обале живи близу педесет хиљада становника. До 1917. године овај град се звао Старо Село. Гости који долазе овде умногостручују број житеља у дугој сезони која траје и до октобра месеца.

У овом некада малом рибарском месту, већ више од деценије већински гости су Руси, тако да је нормално видети свуда натписе на том језику, па тек онда на турском и енглеском. Скоро целокупно особље течно говори руски језик, а доста запослених у хотелима долази из најисточнијих делова Руске федерације.

Концепт летовања у Турској веома се разликује од, рецимо, концепта летовања у Грчкој, што поларизује мишљење свих оних који су поборници једног или другог модела. Углавном су аранжмани такви да родитељи са малом децом имају максималну услугу у хотелима и не морају да изађу ван свог морског раја. Цене јесу мало више него претходних година, и то се одразило на посету из нашег региона која је нешто мања од уобичајене, барем у оним ексклузивнијим ризортима. Упркос понуди која се састоји од излежавања, некретања, као и богато постављених столова са храном и пићима преко целог дана и доброг дела ноћи – радозналост и немиран дух покретали су нас сваког дана да истражујемо град и околину. Та непуна два километра до самог центра града брзо се препешаче, јер су са обе стране магистрале штандови богати најразличитијом робом, као да шетате по неком фином базару.

Кемер је веома симпатичан град, а на прилазу га краси Сахат-кула смештена одмах поред главног кружног тока у центру. На великом тргу доминира скулптура Кемала Ататурка. Околне паркове осим богате вегетације красе и многобројне скулптуре, тако да  прилазак градској плажи није монотон и досадан. На самој обали налазе се уређене пешчане плаже сачињене од ситног или крупног песка, али има и шљунчаних плажа. За сваки укус постоји место које испуњава потребе избирљивог туристе.

 

Текст: Гордан Горуновић

Фотографије: Г. Г. и Милош Новаковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању