Отварају нове пословне хоризонте
МИГРАНТИ У СРБИЈИ

Панел под називом „Нове комшије, нови пословни хоризонти – потенцијал избеглица у Србији”, који је Агенција УН за избеглице (УНХЦР) организовала на Копаоник бизнис форуму бавио се проблемом миграната из једног другог, позитивног угла. Избеглице доносе са собом таленте, знања и перспективе из других култура којим могу отворити нове пословне хоризонте за приватни сектор у Србији. Истовремено, подршком кроз запослење, обуке, финансијску инклузију, донације или заговарање права, компаније могу да пруже значајан допринос и у потпуности промене животе људи који су морали да напусте своје земље и у нове почетке крећу у Србији – закључак је са овог скупа.

Људи који су били присиљени да због сукоба, прогона и насиља заштиту затраже у Србији најчешће долазе из Украјине, Сирије, Авганистана, Ирака, Бурундија, Либије, Ирана, Кубе. Представљају једну од најрањивијих група у друштву и по разлогу доласка, статусу, правима и документима које имају у Србији разликују се од економских миграната.

Закључно са крајем 2024. године, у Србији је 1.295 људи имало избеглички статус, укључујући привремену заштиту избеглица из Украјине. Сем тога, средином фебруара ове године, 490 избеглица, тражилаца азила и миграната било је смештено у центрима којима управља Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије.

„Много је инспиративних прича о томе како избеглице, рањиве и истовремено предузимљиве особе, доприносе српској привреди и друштву, када за то добију прилику и подршку. У ситуацији у којој због ратова и криза све више људи мора да бежи из својих домова, све је већа и потреба за стратешком сарадњом целокупног друштва, у којој је улога приватног сектора веома важна. Подршком избеглицама компаније могу да поспеше испуњење стандарда друштвене одговорности и савесног корпоративног управљања из својих ЕСГ обавеза и допринесу испуњењу циљева Агенде 2030. То је ситуација у којој су сви на добитку, што су и препознале чланице пословне мреже ’За избеглице’, коју је УНХЦР покренуо заједно са партнерима из компаније ’Икеа’. На томе смо им дубоко захвални“, истакао је Суфијан Ађали, шеф Представништва УНХЦР-а у Србији и позвао компаније да препознају и истраже нове пословне хоризонте тако што ће подржати избеглице да буду економски самосталне.

У протеклих годину дана, уз подршку ове мреже приватног сектора више од 40 одсто избеглица које су се обратиле УНХЦР-у за подршку у проналажењу запослења је почело да ради.

 

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању