Лична преписка ускоро на аукцији
МИЛЕВА И АЛБЕРТ АЈНШТАЈН

Познато је да су Милева и Алберт објавили веридбу 17. децембра у Берну, а 18. децембра у Цириху. Студентску љубав су крунисали браком 6. јануара 1903, на православни Бадњи дан у згради градске општине. Било је то мало венчање без помпе, а кумови су им били швајцарски математичар Конрад Хабихт (Conrad Habicht) и румунски филозоф и математичар Морис Соловин (Maurice Solovine). Овај догађај су њих четворо обележили вечером у граду.

Како истичу из Лондона, током протекле деценије дошло је до озбиљног раста и потражње на тржишту науке и сакупљања грађе, посебно из области квантне физике и теорије релативности. Ово тржиште наставља да јача, а Одељење за књиге и рукописе са поносом представља изузетно важан материјал који се односи на Ајнштајнове. Највећа збирка љубавних писама између Алберта и његове прве жене Милеве чини половину постојећег примарног материјала који се односи на Ајнштајнов рани живот. Када је аукција објављена, писма су процењена на 500.000 до 700.000 британских фунти, а сада иду од 700.000 до милион фунти јер се очекује велико интересованије.

Ова писма су већ раније била продата 25. новембра 1996. у аукцијској кући Christie’s у Њујорку за 442.500 долара, и то пре скоро три деценије. Тада је одштампана и мања публикација.

Милева Марић је једна од најпознатијих Српкиња и прва супруга Алберта Ајнштајна. Збирка писама која ће бити на продаји представља најважнији извор информација о Ајнштајновом животу и расветљава научну сарадњу Милеве и Алберта.

Познато је да је светска јавност чекала више од 30 година да књига Love letters угледа светло дана, и да се објаве њихова писма која је пронашао њихов син Ханс давне 1955. пошто је Алберт преминуо. Та писма су открила слику њиховог односа какву свет није познавао!

Али, када је Ханс покушао да објави ову преписку, Албертови „чувари заоставштине“ издејствовали су судску забрану публиковања. Ово је сâмо један од многих примера настојања „чувара Албертове репутације“ да заташкају истину. Цензура је била стравична. Било је потребно више од три деценије правних спорова да би јавност добила увид у истину о њиховом заједничком животу и научном раду.

Министарство културе Републике Србије најавило је обнову породичне куће Милеве Марић Ајнштајн у Руми у сусрет великом јубилеју (2025) који се ближи – 150 година од рођења српске научнице. Куповином писама на аукцији у Лондону, акција Министарства културе Србије била би крунисана на најбољи могући начин.

 

Извор: РТ Балкан/Марина Булатовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању