Боцвана је, после спора с Немачком око могућих ограничења на увоз ловачких трофеја, објавила план за одстрел 20.000 слонова.
-Као што знате, Боцвана је у априлу ове године уз дужно поштовање Немачкој понудила 20.000 слонова, али за сада нисмо добили никакав одговор немачке владе -рекао је председник те афричке државе Мокветси Масиси у разговору за немачки „Билд“.
Масиси истиче да се његова земља, као и цела јужна Африка, суочава с „најгором сушом у последњих 50 година“ , као и да „наш народ гладује, а слоновима прети умирање“.
-Када људи гладују, наша дужност је да их нахранимо. И искрено вам кажем, једу и слонове – додаје.
Председник Боцване није прецизирао када би могао да почне одстрел слонова.
У позадини ситуације је жестока расправа започета у пролеће ове године о могућим даљњим ограничењима на увоз ловачких трофеја. Немачка министарка за животну средину Штефи Лемке сматра се заговорницом тих ограничења и на удару је критика представника афричких држава, посебно Боцване. Ову државу забрињавају даљње рестрикције на увоз ловачких трофеја због великих финансијских губитака. Пролетос, у атмосфери растућих тензија, председник Масиси је рекао да је желео да бродом пошаље 20.000 слонова у Немачку у знак протеста, али се то није догодило.
-Врло је лако седети у Берлину и имати мишљење о нашој ситуацији у Боцвани. Плаћамо цену док чувамо ове животиње за свет – рекао је тада Масиси за „Билд“.
Боцвана, у којој живи око 130.000 слонова, према речима председника, већ је била послала 8.000 ових животиња у Анголу.
-Такође бисмо желели да дамо такву понуду Савезној Републици Немачкој. Нећемо прихватити не као одговор – најавио је Масиси. -Желимо да наши слонови слободно лутају. Немачко време је лоше за њих. Ако вам се толико свиђају, прихватите овај поклон од нас.
Боцвана је велика земља са малом популацијом од два милиона људи, упоредива по величини са Француском, која има 67 милиона становника. На сваких 15 људи у Боцвани долази око један слон.
Афричке земље већ су протестовали због потенцијалне британске забране увоза трофеја ловцима који одлазе на сафари, упозоравајући у марту да ће послати 10.000 слонова у Хајд парк у Лондону.
Организација за права животиња ПЕТА подржава Лемкеине планове да ограничи и евентуално забрани увоз, називајући лов на трофеје „хобијем богатих, уморних људи који имају више новца него морала“.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању