Далај Ламин наследник ће се родити ван Кине, каже духовни вођа тибетанског будизма у новој књизи, подижући улог у спору са Пекингом око контроле над регионом Хималаја из којег је побегао пре више од шест деценија.
Тибетанци широм света желе да се институција Далај Ламе настави након смрти 89-годишњака, пише он у свом „Гласу за безгласне“, недавно објављеном. Раније је рекао да би линија духовних вођа могла да се заврши са њим. Међутим, у својој најновијој књизи је први пут прецизирао да ће се његов наследник родити у „слободном свету“, који описује као место изван Кине. Пре „Гласа за безгласне“ говорио је само да би могао да се реинкарнира ван Тибета, вероватно у Индији где живи у егзилу.
„Пошто је сврха реинкарнације да се настави рад претходника, нови Далај Лама ће се родити у слободном свету тако да ће традиционална мисија Далај Ламе – то јест, да буде глас за универзално саосећање, духовни вођа тибетанског будизма и симбол Тибета који отелотворује тежње народа Тибе Лама, бити настављена“, написао је у књизи.
Далај Лама је са 23 године у побегао у Индију са хиљадама других Тибетанаца 1959, после неуспелог устанка против владавине Мао Цедунгових комуниста. Пекинг инсистира да ће изабрати његовог наследника, али Далај Лама је рекао да ниједан наследник кога именује Кина неће бити поштован.
Кина означава Далај Ламу, који је 1989. добио Нобелову награду за мир за одржавање тибетанског циља, као „сепаратисту“. На питање о књизи на брифингу за медије, портпарол кинеског Министарства спољних послова рекао је да је Далај Лама „политички изгнаник који је ангажован у анти-кинеским сепаратистичким активностима под плаштом религије“.
– По питању Тибета, став Кине је доследан и јасан. Оно што Далај Лама каже не мења објективну чињеницу просперитета и развоја Тибета – додао је портпарол.
Пекинг је прошлог месеца саопштио да се нада да ће се Далај Лама „вратити на прави пут“ и да је отворен за разговоре о својој будућности, ако испуни услове као што је признавање Тибета и Тајвана за неотуђиве делове Кине, чија је једина легална влада Народна Република Кина. Тај предлог је одбио тибетански Парламент у егзилу у Индији.
Присталице Далај Ламе и тибетанског циља су и многе познате личности, попут Ричарда Гира и Ненси Пелоси, бивше председнице Представничког дома САД. Његови пратиоци су забринути за његово здравље, посебно после операције колена прошле године. Он је Ројтерсу у децембру рекао да би могао да доживи 110 година.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању