Свемирска станица на дну океана
МОЗАИК, КИНА

Кинеска Влада је одобрила планове за врло амбициозан пројекат у којем ће бити изграђена свемирска станица на око 1.980 метара испод површине мора. Кинески научници су послали прототип детектора дубоко у Јужно кинеско море како би тестирали могућност изградње велике подводне опсерваторије која би се користила за тражење неутрина – сићушних, неухватљивих субатомских честица из дубоког свемира. Ако све буде по плану, научнике би истраживање могло да одведе корак ближе откривању мистериозног порекла космичких зрака.

Опрема, укључујући саморазвијене, високо осетљиве детекторске јединице и ЛЕД извор светлости за калибрацију, постављена је на дубину од тачно 1.600 метара уз помоћ подморнице Дип-Си Вориор, према Институту за физику високе енергије у Пекингу.

Очекује се да станица постане оперативна до 2030. године, а биће једна од најсложенијих технолошких инсталација које су људи икада направили, извештава „Саут Чајна морнинг пост“.

Упркос напретку, океани су још мистерија и истраживање огромног воденог света захтева од људи да проведу значајан временски период под водом, што до сада није било могуће. Због тога је Кина решила да изгради свемирску станицу дубоко испод површине мора. На скоро две хиљаде метара дубине, станица ће моћи да прими шест истраживача на период од месец дана.То ће им омогућити да изводе експерименте и истражују океане и скривене регионе који су још увек ван људског досега.

Истраживачи који буду проводили време на станици углавном ће усмерити своје напоре на једно посебно подручје – хладне изворе. То су места на морском дну одакле теку течности богате угљоводоником или метаном.Ови хладни извори стварају гасовито окружење које је примарно одговорно за опстанак врста које живе дубоко испод морске површине.

Истраживање ових региона може, такође, да помогне у проналажењу решења за обновљиве изворе енергије. Форме живота које постоје око хладних извора могу, такође, помоћи у спречавању настанка опасних нафтних мрља. Научници желе да схвате како ови микроорганизми могу да помогну у разградњи нафтних мрља, чиме се спречава штета за друге океанске врсте.

Према наводима са сајта Ошеанографик, Кина тежи четвороструком напретку у овој области, комбиновањем беспилотних подморница, бродова и осматрачница на морском дну за постизање бољих резултата.

Међутим, политички разлози могу да отежају задатак Кине, јер она планира да изгради ову свемирску станицу у Јужном кинеском мору, на чије делове права полажу кинески регион Тајван, Вијетнам, Малезија, Брунеј и Филипини.

 

Приредила Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању