Најмоћнија особа у Европи, према избору бриселског портала Политико је италијанска премијерка Ђорђа Мелони, а одмах иза ње је председница Европске комисије (ЕК) Урсула фон дер Лајен.
На Политиковој Листи најутицајнијих људи у Европи, трећи је председник Русије Владимир Путин, следе пољски премијер Доналд Туск, председница Европске инвестиционе банке (ЕИБ) Нађа Калвино и европски комесар за буџет Пјотр Серафин.
На листи доминирају политичари, који заузимају 20 места од укупно 28. Политички, највеће групације међу њима су националисти и конзервативци, са по седам представника.
„Моћ у Европи, као и претходних година, није родно уравнотежена, није расно различита и није млада. Једина особа млађа од 40 година је Артур Менш, француски компјутерски научник који изазива монопол CHAT GPT-а на тржишту генеративне вештачке интелигенције“, пише Политико.
Папа Фрањa је једини члан ове листе који није са територије ЕУ. Он је такође најпопуларнија личност на друштвеним мрежама, са 18,4 милиона пратилаца на платформи Икс. То је шест пута више од следећег на листи, лидерке француске крајње деснице Марин Ле Пен.
„Кога зовете ако желите да разговарате са Европом? Ако сте Илон Маск, најбогатији човек у свету и кључни саветник изабраног председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа, број који бирате припада Ђорђи Мелони“, наводи Политико.
Утицајни Политико подсећа да је Мелони политичку каријеру почела као активисткиња у омладинском крилу неофашистичког Италијанског социјалног покрета, и да је Бенита Мусолинија неколико пута назвала „добрим политичарем“, као и да је била на челу десничарског таласа који прети да преплави целу Европу.
У тексту се наводи да, иако Мелони има неке дискутабилне ставове по питању проблема миграције и ЛГБТQ+ права, ставове које из Брисела углавном осуђују, лидери ЕУ, помало изненађујуће, никада јој због тога несу претерано замерали.
„Неспособност европских политичара да се супротставе све популарнијем ултранационалистичком наративу и њихова спремност да сарађују са Мелони, као и чињеница да Европи недостају снажни лидери с центра политичког спектра, дају 47-годишњој премијерки Италије, која инсистира на коришћењу мушког облика своје титуле, велику моћ. Иако из Брисела првобитно нису с превеликом благонаклоношћу гледали на Мелони и њено формирање Владе с десничарским партијама од којих су неке веома проруски оријентисане, испоставило се да је њена Влада једна од најстабилнијих у послератној историји Италије“, наводи Политико.
Како додаје, колико год Мелони можда визуелно изгледа безопасно, она је у политичком смислу, све осим тога: „Ниједном члану њене коалиције никада ни на ум није пало да покуша јавно да јој се супростави, па чак и растурена италијанска опозиција отворено признаје да не може (и не зна како) да је порази“.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању