Премијер Новог Зеланда Кристофер Луксон извинио се и обећао реформе након што је истрагом откривено да је око 200.000 деце, младих и одраслих из осетљивих група злостављано у државним и верским установама током последњих 70 година.
Готово једно од троје деце и одраслих из осетљивих група, који су били у установама за негу од 1950. до 2019. године доживело је неки облик злостављања, наводи се у извештају Краљевске истражне комисије. Истрага, коју је 2018. покренула Влада Новог Зеланда, укључивала је интервјуисање скоро 2.500 преживелих док је испитивала сиротишта, системе хранитељства, установе за ментално здравље и друге облике неге који су били задужени за пружање подршке за 655.000 људи у периоду од седам деценија. Реч је о једној од највећих истрагa те врсте на свету.
– Ово је мрачан и тужан дан у историји Новог Зеланда као друштва и државе – рекао је Луксон на конференцији за новинаре и додао да ће званично извињење уследити 12. новембра.
Преживели и људи који их подржавају присуствовали су расправи о извештају у Парламенту. Након што је Луксон говорио, упоређујући злостављање деце у државној установи за бригу Лејк Алис с мучењем, многи су устали и запевали аутохтону маорску песму о љубави и јединству.
У саопштењу које прати извештај, Корал Шо, председавајући истраге, описао је злостављање као „незамисливу националну катастрофу“.
– Не могу да вам ублажим бол, али вам могу рећи ово: данас вас чујемо и верује вам се – рекао је премијер Луксон преживелима на конференцији за новинаре. – Држава је требало да брине о вама, да вас штити, али вас је уместо тога подвргла незамисливом физичком, емоционалном, менталном и сексуалном злостављању.
У извештају се наводи да на Новом Зеланду има више од 2.300 особа које су преживеле злостављање. Детаљно се описују мучења и сексуална злостављања укључујући силовања, стерилизацију, електричлне шокове у државним и верским установама за негу, а највише случајева забележено је 1970-их година.
Посебно су злостављани новозеландски домороци Маори, као и они са менталним или физичким инвалидитетом, наводи се у извештају. Од око 5.224.000 становника, према званичној процени Новог Зеланда, Маори чине више од 17 одсто популације (више од 900.000). Претрагом званичне статистике нисмо нашли податак колико их је било 1970-тих осим да је „укупна популација Маора била четири пута већа него 50 година раније“.
Злостављање је годинама прикривано тако што су насилници премештани са локације на локацију и негирали кривицу. Многе жртве су преминуле, не успевајући да дочекају правду, пише у извештају. „Државна је срамота што су стотине хиљада деце, младих и одраслих злостављани и занемарени у програму бриге у државним и верским установама“, наводи се.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању