Новоизабрани председник САД Доналд Трамп и мађарски премијер Виктор Орбан разговарали су о иницијативи за развој мађарске свемирске индустрије и могућностима за глобалну технолошку сарадњу током састанка у резиденцији Мар-а-Лаго.
Састанку су присуствовали и мађарски министар спољних послова и трговине Петер Сијарто, председник 4иГ Групе Гелерт Јасаи, оснивач и извршни директор компанија Тесла и СпејсИкса Илон Маск, као и Мајк Волц, будући саветник за националну безбедност у Трамповој администрацији.
Званични разговори су обухватили 4иГ-ов сателитски програм, потенцијалне лансирне услуге СпејсИкса и шире могућности за комерцијална и технолошка партнерства.
Једна од централних тема био је ХУСАТ сателитски програм 4иГ Групе, први приватни програм ове врсте у Централној и Источној Европи, који има за циљ развој сателитских телекомуникација и технологија за посматрање Земље путем приватних инвестиција. Програм се ослања на нови комплекс за производњу свемирске технологије који 4иГ Група и компанија Ремред тренутно граде у Мартонвашару, у Мађарској, а који ће од 2026. године производити сателите тежине до 400 килограма за ниску Земљину орбиту.
Поред прегледа сателитског програма 4иГ Групе, учесници су разматрали и могућности за развој вештачке интелигенције, као и унапређење мађарско-америчке сарадње у комерцијалном и технолошком сектору.
Гелерт Јасаи, председник 4иГ Групе, нагласио је да су разговори протекли у срдачној и конструктивној атмосфери, означивши важан корак ка ширењу сарадње. Овакви напори, како је истакао, подстичу усвајање најсавременијих технологија и јачају економске везе између две обале Атлантика.
У оквиру ХУСАТ иницијативе, 4иГ Група планира да лансира и управља једним геостационарним сателитом (ХУГЕО) и додатних осам (6+2) сателита у ниској Земљиној орбити (ХУЛЕО) до 2032. године. Циљ је да се прва два сателита (ГЕО+ЛЕО) позиционирају у орбиту до краја 2028. године. Поред лансирних услуга, сателитски развојни програм 4иГ Групе обухватиће читав ланац вредности — од производње сателита и њиховог управљања у свемиру до обраде података за крајње кориснике широм света.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању