Иди у Мексико, или купи кокош
МОЗАИК, САД

Цене јаја у САД недавно су достигле рекордне вредности. Просечна цена за туце великих белих јаја порасла је на 8,64 долара почетком марта, више него четвороструко у односу на дугорочни просек од 2 долара. Због поскупљења повећан је шверц јаја, посебно из Мексика, од других земаља као што су Канада и Финска, тражено је повећање извоза, а Министарство правде САД је покренуло истрагу о илегалним путевима јаја у пограничном подручју са Мексиком.

Ево зашто једно тако богато друштво, као шту су САД бије битку за обична кокошија јаја. Један од главних разлога за раст цена је избијање птичјег грипа, са којим се САД боре још од 2022. Ове године, једна особа је умрла од птичијег грипа, а фармери су били приморани да закољу више од 30 милиона кока носиља – делом и због политике савезне Владе која захтева од фармера да убијају цела своја јата сваки пут када се птица разболи.

Више од 166 милиона пилића и кокошака је убијено од почетка епидемије пре три године. Постоји много различитих сојева птичијег грипа, а Х5Н1 је главни који је утицао на САД. Сој Х7Н9 такође је откривен на фарми пилића у Мисисипију 13. марта, саопштила је Светска организација за здравље животиња са седиштем у Паризу. Светска здравствена организација саопштила је да је 616 људи заражених вирусом Х7Н9 широм света, више од трећине од укупно 1.568, умрло је од када је први пут откривен 2013. године. Главни симптоми птичијег грипа су висока температура, бол у мишићима, главобоља и кашаљ. Од 7. марта две недеље није било веће епидемије птичијег грипа у САД, саопштило је Министарство пољопривреде.

Како се ширио птичији грип, расла је и потражња за јајима, што је заузврат изазвало раст цена. Брук Ролинс, министарка  за пољопривреду, почетком марта је предложила да се људи боре против високих цена јаја купујући своје кокошке и пуштајући их да лутају по свом имању.

Након што је теренска канцеларија у Сан Дијегу забележила повећање од 158 одсто шверцованих јаја из Мексика у САД,  царина и гранична заштита (ЦПБ) позива путнике да буду свесни пољопривредних производа којима је забрањен прелазак границе. Сирова јаја су укључена на листу забрањених пољопривредних артикала, каже ЦБП. Ограничења за пољопривредне производе су уведена како би се спречило ширење болести као што су Њукаслска болест и високопатогена птичја инфлуенца (ХПАИ), према ЦБП-у. Дозвољено је  да се из Мексима пренесу љуске од јаја пуњене конфетима, познатије као каскарони, које су  „врућа“ роба током прослава Ускрса и Фиесте, али чак и ова традиција оријентисана на породицу има ограничења. Према ЦБП-у, пренос каскарона ограничен  је на 12 комада по особи. Љуске могу бити украшене или изрезбарене, али морају бити потпуно чисте и без остатака јаја. Иако је њихов унос у САД дозвољен, ЦБП предлаже путницима да пријаве каскароне на граници како би избегли кашњења у путовању.

 

Приредила Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању