Др Младен Ђуричић, професор српског језика и књижевности у једној од најстаријих и најугледнијих школа у Србији – Гимназији „Жарко Зрењанин“ из Врбаса, недавно је освојио награду публике на такмичењу за српску наставничку награду Просветитељ, коју додељује Фондација Алек Кавчић. Није случајно да се један од професора врбашке гимназије коју поодавно зову „мала Сорбона“, нашао међу Топ 15 полуфиналиста за ово престижно признање. Наиме, професор Ђуричић је један од ретких младих научника који је пре три године стекао научно звање доктора филолошких наука, тако што је са највишом оценом одбранио докторску дисертацију „Поезија Лазе Костића у контексту српске књижевне критике 20. века”.
Наш саговорник истиче да је рад у једној од најзначајнијих школских установа у историји школства у Србији, која је однеговала мноштво врхунских интелектуалаца, свакако стимулативан, јер је реч о гимназији која је утемељена 1809. године, када је у Врбасу отворена Приватна латинска школа. Она је неколико деценија касније преименована у Конфесионалну евангелистичку граматичку школу, да би на стогодишњицу оснивања добила статус потпуне гимназије. Настава се одвијала на немачком и мађарском језику до 1925, а те године су отпочела и предавања на српском, да би од 1959. године добила име Жарка Зрењанина. Мало је образовних установа у овом делу Европе које могу да се похвале таквим угледом и традицијом. Реч је о гимназији која слови за елитну, у којој се увек тежило досезању максимално квалитетних услова наставе, каже Младен и с поносом истиче да ученици Гимназије „Жарко Зрењанин“ на факултетима широм Србије постижу веома добре резултате, јер им критеријуми који у њиховој школи важе омогућавају темељно усвајање знања и стицање опште културе. Осим књижевности и уметности, Младен је веома посвећен и ваннаставним активностима. Са ученицима је учествовао у многобројним пројектима, организовао обуке, водио их на квизове и кампове… Осим тога, он ученике учи хуманости и значају доприноса заједници. Као координатор Ученичког парламента подстиче их да учествују у хуманитарним и еколошким акцијама. У сарадњи са организацијом Црвени крст Врбаса, сваке године у децембру спроводе новогодишњу акцију „Један пакетић, много љубави“, а ту је и еколошка акција „Чисто из љубави – River cleanup collective“ коју су ученици Гимназије прошле године спровели у сарадњи са организацијом Чепом до осмеха.
После признања Најбољи наставник региона, које сте освојили пре две године, недавно сте постали добитник наградe публикe на конкурсу Просвeтитeљ, који организујe Фондација Алeк Кавчић. Такође, на предлог својих ученика и колега два пута сте се нашли и у најужем избору за награду Најбољи едукатор Србије. Шта за вас значе оваква признања?
– Признања која сам добио много ми значе, јер ми пружају додатну мотивацију и енергију за нове изазове. Последња у низу је награда Просветитељ, за коју су најзаслужнији драги људи који су ме подржали на овом путу. Морам признати да сам на конкурсу највише прижељкивао Награду публике, јер она долази од оних који нас најбоље познају. То су бивши и садашњи ученици који су сведочили мом раду, родитељи који су ми били добри савезници на путу образовања њихове деце, као и колеге са којима сам провео прву деценију свог радног века. Поред њих, најважнији фактори били су моја породица и пријатељи, али и шира друштвена заједница, која такође прати наш рад и имала је важну улогу у доношењу одлуке. Уручење награде у Српској академији наука и уметности било је веома емотивно, а знам колику радост су због тога делили и други људи. То сам примећивао сваког дана, када сам улазио у продавницу, библиотеку, банку, пошту… Људи који ме познају с радошћу су ми честитали и делили срећу са мном. То је, претпостављам, најбољи показатељ колико ова признања значе појединцу, али и широј заједници. Награде показују да, без обзира на многе изазове, увек постоји простор да се вреднују и истакну они који свој посао раде посвећено и с љубављу.
ПИШЕ ГОРДАНА МАШИЋ
ФОТОГРАФИЈЕ Никола Жиграи и приватна архива
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању