Савет ЕУ је усвојио уредбу којом се обезбеђује да цео регион Западног Балкана подлеже истом визном режиму, укинувши искључења која су раније важила за носиоце српских пасоша које издаје Координациона управа Србије, наводи се у саопштењу Савета ЕУ.
Усвајањем ове уредбе, како се напомиње, завршава се законодавни процес. То значи да, пошто уредба ступи на снагу, што ће се догодити 20 дана након што она буде објављена у Службеном листу ЕУ, она ће почети да се примењује у свим државама чланицама ЕУ.
Европски парламент је 23. априла изгласао визну либерализацију за носиоце српских пасоша са КиМ, које издаје Координациона управа Србије, на предлог европарламентарца Матјажа Немеца, који је у претходном сазиву ЕП био известилац за укидање тих виза.
Срби са КиМ, који поседују пасоше које издаје Координациона управа, која функционише у оквиру Министарства унутрашњих послова Србије, били су једини којима је и даље била потребна виза за улазак у земље ЕУ након што су грађанима Косова укинуте визе од 1. јануара 2024. године. Европска комисија је у новембру 2023. предложила да се покрене процедура да се визном либерализацијом обухвате и грађани КиМ, који имају пасоше које издаје Координациона управа Србије.
Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић тим поводом каже да је ово исправљање неправде која је одавно начињена и веома добра вест за све грађане Србије који имају пасоше које је издала Координациона управа.
– Не могу бити кажењени наши грађани који су остали да живе на КиМ зато што нису напустили територију Косова и Метохије, или нису узели нелегална косовска документа, јер питање статуса апсолутно није међународно признато. У том погледу ово је исправљење неправде која траје већ десетак година јер наши грађани који су имали пасоше које је издала Координациона управа за КиМ нису имали право на визну либерализију као што су то имали други грађани Србије, каже Дачић
Како објашњава, Србија је и тада указивала на ову неправду, али је став многих земаља, укљућујући Немачку, тада био да је простор КиМ „црна рупа“ у смислу криминала и да због тога не дозвољавају визну либерализацију. По њиховом тумачењу то тада није било питање статуса већ више питање критеријума да ли нека територија може да добије визну либерализацију.
– Имајући у виду да је у међувремену тзв. Косово добило визну либерализацију, по нашем мишљењу незаслужено, а ово питање је остало нерешено, ми смо ту тему покренули зато што би то била последња група наших држављана који немају право на визну либерализацију за ЕУ. Позитивна је ствар што је Европска комисија сагледала то на коректан начин, објашњава Дачић.
Такозвана Влада Косова изразила је разочарање одлуком Европске уније о либерализацији виза за косовске Србе са пасошима које издају српске власти, јер, како су истакли, „штети напорима институција Косова за интеграцију српске заједнице“.
Текст и фотографије Зоран Влашковић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању