Од доласка Аљбина Куртија на место премијера Косова 22. марта 2021, Срби на Косову и Метохији су буквално сваког дана изложени тортури, оличеној у истеривањима са посла из српских институција, затварањима, хапшењима за наводне ратне злочине и многим другим репресијама.
Врхунац такве тортуре дошао је сада у општини Лепосавић, средином маја, када је локална власт наложила српским расељеничким породицама да се иселе из својих кућа. Ударено је на најосетљивију категорију људи, на оне који су протерани са својих огњишта и који су се кућили годинама да би добли кров над главом.
Седамнаест српских породица у Улици Браће Матовић у Лешку, 10 километара од Лепосавића према Рашки, добило је обавештење општинског руководства да се иселе из својих кућа, које су саградили последњих деценија.
У обавештењу које је потписао председник општине Лепосавић Љуљзим Хетеми, а станарима уручила његова заменица Марина Богојевић, од породица се захтева да напусте стамбене објекте у року од месец дана, до 29. јуна. Наведено је да су у обавези да изнесу личне ствари и намештај, као и користан грађевински материјал, јер ће њихове куће бити срушене!
Чланови ових 17 породица се свакодневно од тада окупљају након што су добили одлуку општинске власти. Јавно говоре да не пристају да напусте куће које су подигли у последњих 20 година. Када буду стигле машине за рушење, спремни су, кажу, да телима бране своју имовину, коју су без ичије помоћи и тешком муком стекли.
– Уредно смо плаћали струју, поднели захтеве за легализацију још 2010. године тадашњем општинском руководству и нећемо дозволити да сада неко дође из Приштине и руши нам куће. Нека прво сруше више од 350.000 нелегалних објеката на читавом Косову па нека дођу код нас, до тада ћемо се начекати. Од уста смо одвајали годинама да би створили кров над главом а сада Приштина да нам то руши и да се опет нађемо на улици! – каже Урош Васовић из Лешка, из једне од угрожених породица.
Заједно са осталим угроженим породицама, надају се да до најгорег сценарија неће доћи, поручују да ће до краја бранити оно што су стекли и позивају власт у Београду да им помогне.
Кажу да су за имање на којем су подигли куће, од локалне администрације у Лепосавићу, пре и након сукоба на КиМ, добили званичне дозволе за подизање привремених објеката, на основу којих је већина саградила стамбене објекте.
Ова општинска власт у Лепосавићу изабрана је на ванредним изборима 26. марта 2023. године које су Срби на северу Косова и Метохије бојкотовали. Из угрожених српских породица кажу да им ново општинско руководство, уз захтев да се иселе, није понудило никакву алтернативу за смештај и живот. Буквално нам је поручено, идите на улицу, кажу они.
А избегли Срби са подручја Хрватске и интерно расељена лица са Косова и Метохије који су добили кључеве стана у две стамбене јединице у новембру прошле године у Лепосавићу, а које су грађене средствима Владе Републике Србије, нашли су се у немилости албанског „градоначелника” Лепосавића Љуљзима Хетемија и његове заменице Марине Богојевић, која „захтева” да врате кључеве, јер по „новом” конкурсу немају право на стан.
Текст и фотографије Зоран Влашковић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању