Антируска хистерија због најављеног филма
НЕМИРИ У ТОРОНТУ

Документарни филм канадско-руске редитељке Анастасије Трофимове “Руси у рату“ (Russians at War). требало је да има своју северноамеричку премијеру у Торонту у недељу, 15. септембра у оквиру 49. Интернационалног филмског фестивала (TIFF). Било је планирано да буду одржане и додатне пројекције, али је све у последњи час отказано.

Редитељка је била суочена са бројним оптужбама за пропаганду у корист Русије. У Торонту су прошле недеље одржане и демонстрације проукрајинских група које су изразиле своје незадовољство и огорченост што се филм приказује у оквиру фестивала.

Првобитно су организатори фестивала остали при својој одлуци да филм ипак прикажу, али су касније одустали од те идеје и изјавили да немају избора него да га уклоне са програма, након што су постали свесни “значајних претњи по јавну безбедност и рад фестивала“.

Организатори су добијали и личне претње путем телефона, па је процењено да је угрожена не само њихова, него и безбедност публике, па и целог фестивала.

Демонстрације испред биоскопа због најаве приказивања филма, како продуценти кажу, последица су „неодговорних“ јавних наступа потпредседнице канадске владе Кристије Фриленд. Реч је о жени која се годинама изјашњава против свега што је руско – она је чак напустила састанак групе Г20 у Вашингтону у знак протеста због учешћа Русије на том скупу, а познато је да Фрилендова, чија је мајка Украјинка, има снажан проукрајински став и пронацистичку породичну историју, будући да је њен деда по мајци био главни уредник нацистичких новина у окупираној Пољској.

У средишту филмске приче, коју публика фестивала није видела, налазе се руски војници који учествују у сукобу у Украјини, тo јест њихова искуства на првој линији фронта. Док је редитељка бранила филм као приказ „људског лица рата“, многи критичари су тврдили да филм може да послужи као пропаганда која оправдава наводне руске ратне злочине. Украјинска државна филмска агенција апеловала је на TIFF да одустане од приказивања филма, за који су рекли да је „опасно средство за манипулацију јавним мњењем“.

Ауторка филма је рођена у Москви, а образовала се у Торонту. И раније је бележила ратне сукобе у Ираку, Сирији и Конгу, а поводом најновијег филма изјавила је: „Ратна магла је толико густа да се не могу видети људске приче од којих је направљена“. Она је одбацила критике на рачун свог документарца, рекавши да је то филм који приказује „обичне момке“ који се боре на страни Русије, док је продуцент Шон Фарнел рекао да је одлука о отказивању пројекције „срцепарајућа“.

Извор РТ Балкан / Марина Булатовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању