Исток шири зону утицаја
НОВА БЕЗБЕДНОСНА АРХИТЕКТУРА

Државе чланице ове организације су 4. јула одржале 24. самит у Астани, главном граду централноазијске државе Казахстан, на коме је Белорусија постала пуноправна чланица највеће регионалне организације на свету. Белорусија је, за разлику од Русије, строго европска географска формација. Прикључење Белорусије сада даје Шангајској организацији за сарадњу (ШОС) јасно европски карактер и истовремено потврђује неоспорну евроазијску суштину организације. Уопште, најновија географска карта земаља ШОС-а све више подсећа на Срце Макиндерове мапе из 1919. године, које је он смештао између река Дон у Источној Европи и Јангцекјанг у Кини.

Пријемом Белорусије је потврђено да је ШОС и најпространија, најмногољудија свеобухватна регионална међународна организација. Сада обухвата 26 земаља. Пуноправне чланице су: Белорусија, Иран, Индија, Казахстан, Кина, Киргизија, Пакистан, Русија, Таџикистан, Узбекистан. Авганистан и Монголија су посматрачи, а партнери у дијалогу: Азербејџан, Јерменија, Египат, Катар, Камбоџа, Непал, Саудијска Арабија, Турска, Сри Ланка, Бахреин, Кувајт, Малдиви, Мјанмар и Уједињени Арапски Емирати. Доследно неутрална, бивша совјетска централноазијска република Туркменистан је стални почасни гост на самитима ШОС-а.

Сада ШОС метафорички прелази са пројекционих карата фламанског географа Герхард Меркатора из 17. века на евроазијски оријентисану мапу света. На новој мапи, крајеви света се не налазе негде у Африци или југоисточној Азији: периферија је Европа, сведена на полуострво на западном крају евроазијског континента.

Више од тога, ШОС обухвата 80 одсто евроазијског мега континента (или четвртину укупне копнене масе Земље), 44 одсто светског становништва (више од 3,5 милијарде људи) и 30 одсто глобалног укупног домаћег производа (БДП). Поврх  тога, обим спољне трговине земаља чланица прелази осам билиона долара што је четвртина укупне светске размене роба. Оне поседују 20 одсто светских резерви нафте и 44 процената природног гаса, три припадајуће државе су велики извозници нафте и гаса (Русија, Иран и Казахстан); међу четири водеће економске силе света мерено паритетом куповне моћи у ШОС-у су Кина, Индија и Русија. Кина и Русија су, такође, сталне чланице Савета безбедности УН са правом вета, а заједно са Индијом и Пакистаном чланство у ШОС-у има десетак нуклеарних сила света.

ШОС је са БРИКС-ом (и БРИКС+ у настајању), као и све више са ОПЕК-ом и ОПЕК+, међу главним замајцима глобалног системског и постојаног преласка на мултиполарност. Отуда је конкуренција између ШОС-а и западом предвођеног светског поретка дефинитивна карактеристика новог Хладног рата.

 

Пише Борислав Коркоделовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању