Острво Лефкада се налази у Јонском мору, северозападно од полуострва Пелопонез, а северно од Крфа, Кефалоније и Закинтоса. Заједно са неколико мањих околних острва чини округ Лефкада (од грчке речи Леукас или модерно Лефкас), а од туристичког водича сазнајемо да је назив добило и по белом камену који је најизразитији на најдужем рту острва Лефкатасу. Површина самог острва од преко 300 km² чини близу 90 одсто ове области, а одвојено је од копна мореузом широким само око два километара који је премошћен мостом на баржама и подводним тунелом.
Лефкада је од Београда удаљена око хиљаду километара, што је нешто дужи пут у односу на полуострво Халкидики који је најпопуларнија одредница наших туриста. До острва се може стићи авионом до Превезе где се налази аеродром на копненом делу, док је колима или аутобусом потребно око 15 сати вожње са неопходним успутним паузама. Зато смо на пут кренули поподне и интересантно је да смо најдуже чекали на нашој граници, а након транзита кроз Северну Македонију, мало пре поноћи ушли смо у Грчку. Након тога нас је чекало још око пет сати вожње добрим путевима којима је лако путовати уживајући у буђењу новог дана и успутним пејзажима. Пролазом кроз подводни тунел испод Амвракикос залива који спаја острво са копном и поред средњевековног дворца Санта Маура, коначно се стиже у истимени главни град Лефкаду.
У туристички градић Нидри који се налази на око 25 километара од града Лефкаде или Лефкаса (како га модерно зову у нашим туристичким агенцијама) стигли смо око седам часова ујутру по нашем, односно осам, по грчком времену. Иако уморни од пута чим смо стигли у то лепо и гостољубиво место, заборавили смо на дужину путовања.
Лефкада је углавном брдовита (70 одсто површине чине планине, са два врха од преко 1000 метара) што острву даје посебну чар, док је Нидри смештен поред залива на источној страни са питомијом природом, приступачним плажама, са пуно шаренила, зеленила и разних пловила начичканих у луци и у мору.
Када већ стигнете на Лефкаду, ваљало би обићи цело острво, а Нидри има одличну позицију, било копненим путем уз обалу и делимично преко планина, или морем. Најлепше плаже, по којима је Лефкада позната у целом свету, налазе се на западној страни острва са окомитим стенама, фантастичним видиковцима са којих пуца поглед на нестварно плаво море које то острво чине посебним. На путу до запане стране прошли смо поред прелепог залива са безброј укотвљених једрлица и других туристичких места, попут Василикија који поред плаже, такође има луку са шармантним ресторанима и радњама. Наставили смо обилазак вијугавим путевима поред традиционалних села ушушканих у зеленило на падинама и планинама где се на успутним стајалиштима могу купити и разни домаћи производи од меда, маслиновог уља и воћа.
Због тешко приступачног терена и високих стена изнад чувених плажа, путеви на западној страни Лефкаде су уски, са серпентинама, често без заштитне ограде, па треба возити изузетно опрезно. Да бисте дошли до неке од чувених плажа попут Порто Касики или Егреми, неопходно је и спуштање (у повратку и пењање) великим бројем степеника, а некада је потребно носити и сву плажну опрему, храну и воду. Због тога је далеко боље за обилазак острва и познатих плажа користити бродиће или једрилице које се рентирају. Свакако, летовање на Лефкади је и одлична прилика за обилазак осталих Јонских острва, а поред споменика чувеном грчком бродоградитељу, Аристотелу Оназису налазе се бродови који нуде излете управо ка тим дестинацијама. Тако се може обићи прелепа Итака, Скорпиос, Каламос, Мадури и Кефалонија, као и Парга и Превеза на копну, и чувена река Археон. Али, уколико то не дозвољавају временски услови или ако тај трошак нисте предвидели, ту је трајект који више пута саобраћа до прелепог острва Меганиси, а повратна карта је мање од четири евра.
Текст и фотографије Наташа Ускоковић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању